مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
پنل مشتریان
پورتال مشتریان

تبلیغات اینترنتی

ادمین آریو
تبلیغات اینترنتی 0

فهرست مطالب:

 1. تاریخچه تبلیغات اینترنتی
 2. ابعاد تبلیغات اینترنتی
 3. نحوه تبلیغات الکترونیکی
 4. انواع تبلیغات اینترنتی
 5. مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی
 6. سخن پایانی تبلیغات اینترنتی

امروزه تبلیغات اینترنتی در تجارت الکترونیک بیش از هر زمان دیگری می‌تواند برای پیشبرد اهداف تجاری شما مفید و نتیجه‌ بخش باشد چرا که با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فناوری، کاربران بسیاری در ساعات شبانه‌روز در معرض شبکه‌های اجتماعی و انواع وب‌سایت‌ها قرار دارند. خوشبختانه مخاطبان بسیاری بخش عمده نیازهای خود را در فضای اینترنت جستجو می‌کنند و این یعنی هر کسب‌وکاری هر چه بیشتر در معرض دید باشد، توسط مخاطبانش بیشتر و بهتر شناخته می‌شود. از آنجا که فضای تبلیغات آنلاین همواره در حال تغییر است، پلتفرم‌های جدیدی با انواع تبلیغات الکترونیکی و قابلیت‌های متنوع در حال بروز هستند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تبلیغات در بستر اینترنت و پلتفرم‌های تبلیغاتی در رسانه‌های اجتماعی بپردازیم اما قبل از آن کمی درباره تبلیغات اینترنتی صحبت خواهیم کرد.

تاریخچه تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی برای اولین بار در 27 اکتبر 1994 به صورت بنر تبلیغات الکترونیکی و در سایت هات‌وایرتری به نمایش درآمد. این بنرهای تبلیغاتی زمانی ایجاد شد که هات وایر متوجه شد برای تبلیغات اینترنتی باید فضای محدودی از سایت را به این کار اختصاص دهد. در سال 1995 وب به عنوان رسانه‌ای عمومی پذیرفته شد و شرکت سان میکروسیستم در همان سال زبان جاوا را به عموم عرضه کرد. یک سال بعد الدزموبیل اولین اتاق گفتگوی تجاری را راه اندازی کرد و تا به امروز تبلیغات اینترنتی و آنلاین گسترده و چشم‌گیری با کسب درآمدهای بسیار بالا و قابل توجه در سایت‌های مختلف در حال  انجام است.

تاریخچه تبلیغات اینترنتی-آریووب

ابعاد تبلیغات اینترنتی

تبلیغات اینترنتی ابعاد مختلفی دارد. هر تبلیغ اینترنتی مؤثر می‌بایست دارای مدل کسب‌وکار مناسبی باشد تا موجب موفقیت آن کسب‌وکار شود. در اینجا به مدل‌هایی از ابعاد تبلیغات اینترنتی اشاره می‌کنیم.

مدل مبتنی بر محتوا

این مدل از تبلیغات اینترنتی بر اساس ارائه محتوای ارزشمند و باکیفیت و افزایش ترافیک ورودی به سایت صورت می‌گیرد. در این مدل بیشترین تلاش مدیران سایت‌های تجاری باید متوجه تولید محتوای جالب و با ارزش برای سایت باشد.

مدل مبتنی بر ارائه خدمات متنوع اینترنتی

در این روش از تبلیغات الکترونیکی، مدیران سایت‌ها امکانات زیادی را در سایت خود برای کاربران فراهم می‌آورند؛ مانند اتاق‌های گفتگو، استفاده از پست الکترونیک و...  در این روش هر چه کیفیت خدمات ارائه شده بیشتر باشد میزان موفقیت سایت نیز افزایش پیدا خواهد کرد؛ زیرا تعداد کاربرانی که از این امکانات استفاده می‌کنند با میزان کسب درآمد آن سایت رابطه مستقیم دارد.

مدل مبتنی بر فراهم آوردن امکان جستجوی سایت‌های مختلف

در این مدل سایت‌هایی که امکان جستجو در میان سایت‌های گوناگون را فراهم می‌آورند، سایت‌های مختلف را بر اساس محتوا طبقه‌بندی کرده و به افرادی که در جستجوی موضوع خاصی می‌باشند، خدماتی را ارائه می‌دهد.

مدل مبتنی بر فراهم آوردن امکان جستجوی سایت‌های مختلف-آریووب

مدل مبتنی بر ارائه خدمات تبلیغاتی

در این مدل شرکت‌های خاصی به افرادی که می‌خواهند تبلیغات اینترنتی انجام دهند خدماتی را ارائه می‌دهند. طراحی پوستر تبلیغات الکترونیکی، کمک به یافتن مکان مناسب برای نمایش تبلیغ و... از خدمات این شرکت‌ها است.

مدل مبتنی بر شبکه تبلیغاتی

در این مدل شرکت‌های خاصی فضاهایی برای تبلیغات اینترنتی دیگر سایت‌ها در معرض دید کاربران قرار می‌دهند و پس از رزرو آن فضا از سوی سایت‌های دیگر مبلغی به عنوان حق‌الزحمه برای بنرهای تبلیغات الکترونیکی از آن‌ها دریافت می‌کنند.

نحوه تبلیغات الکترونیکی

روش‌های بسیاری برای تبلیغات استراتژیک کسب‌وکارها وجود دارد. در ابتدا باید به این اندیشید که قصد دارید در حوزه کسب‌وکارتان به چه هدفی برسید؟ هدف شما از تبلیغات اینترنتی، دقیقاً چیست؟ و در چه بستر و فضایی در اینترنت بهتر جواب خواهید گرفت؟

قبل از اینکه به پاسخ این پرسش‌ها دست پیدا کنید باید ببینید مخاطبان هدف شما بسته به نوع کسب‌وکارتان بیشترین زمان آنلاین خود را در کجا می‌گذرانند و با چه کلیدواژه‌هایی محصول خود را جستجو می‌کنند؟ همچنین باید پربازدیدی‌ترین رسانه‌های اجتماعی را بشناسید. حتی ممکن است تبلیغات آنلاین شما نیازی به هزینه نداشته باشد و با تبلیغات اینترنتی رایگان به‌عنوان مثال با ایجاد یک صفحه در اینستاگرام یا فیس‌بوک و یا توییتر از طریق پست‌ها و محتواهای جذاب به تبلیغ محصول یا خدمت خود بپردازید و نظر مخاطبان خود را جلب کنید.

همچنین می‌توانید در قبال پرداخت هزینه در رسانه‌های اجتماعی پست‌ها و بنرهای تبلیغاتی خود را به نمایش بگذارید. برای پیشبرد بهتر این فرایند نیز می‌توانید برای یافتن کلمات کلیدی هدف از Google Ads یا sixads استفاده کنید تا با شناسایی کلمات کلیدی مرتبط با محصول خود محتوای باکیفیت‌تری برای محصول خود تولید کنید.

نحوه تبلیغات الکترونیکی-آریووب

سه روش کلیدی وجود دارد که می‌تواند به تبلیغات اینترنتی سایت شما در راستای بهبود عملکرد بازاریابی برای کسب‌وکارتان کمک کند:

 • با تولید و نمایش محتوای محصول خود می‌توانید آگاهی مخاطبان را از برند خود، افزایش دهید.
 • با روش هدف‌گذاری و تجزیه و تحلیل پلتفرم‌های تبلیغاتی درک بهتری از مخاطبان خود خواهید داشت.
 • با درک این نکته که چه محتوای تبلیغاتی می‌تواند به شما کمک کند تا به اهداف تجاری خود برسید و چه محتوایی مانع از این کار می‌شود، می‌توانید محتوایی با کارایی بهتر تولید کنید.

هدف هر تبلیغاتی باید این باشد که بازدهی مثبتی از سرمایه خود داشته باشید و در نهایت باید درآمد حاصل از تبلیغات اینترنتی شما از هزینه‌ای که برای این کار انجام داده‌اید بیشتر باشد. اینکه هزینه تبلیغات الکترونیکی شما باید چقدر باشد تا بیشترین بازدهی را از سرمایه خود داشته باشید سؤالی است که اکثر صاحبان کسب‌وکارها از خود می‌پرسند. در ادامه این مقاله انواع مختلف تبلیغات آنلاین را بررسی خواهیم کرد.

نحوه تبلیغات الکترونیکی-آریووب

انواع تبلیغات اینترنتی

تبلیغات با حامی

تبلیغات با حامی به تبلیغاتی گفته می‌شود که در آن یک شخص یا شرکت از فعالیت‌های شخص یا شرکت دیگر حمایت می‌کند و در مقابل، برند یا نام تجاری خود را نیز در آن کسب‌وکار معرفی می‌کند. در این نوع تبلیغات اینترنتی شرکت حمایت کننده از توجه بازدیدکنندگان به خود در اینترنت سود می‌برد. به‌عنوان مثال می‌توان در سایت‌ها یا انجمن‌های سیاسی از یک رویداد سیاسی با درج لوگوی خود حمایت کرد.

تبلیغات با پست الکترونیک

تبلیغات با پست الکترونیک به دلیل اینکه هزینه خاصی ندارد می‌تواند به طور گسترده به کار گرفته شود این نوع تبلیغات اینترنتی از ارزش پاسخگویی بالایی نیز برخوردار است و موجب وفاداری بیشتر مشتریان، جذب و نگهداری آن‌ها، تقویت نام تجاری و... می‌شود. از این تبلیغات به منظور توسعه روابط با مشتری، آگاهی از برند، بازاریابی محتوا، جذب لید، بازاریابی محصول و... استفاده می‌شود. به بازاریابی از طریق پست الکترونیکی، ایمیل مارکتینگ (EmailMarketing) گفته می‌شود که یکی از مهم‌ترین روش‌های تبلیغات اینترنتی برای ارتقا در کسب‌وکار الکترونیکی است. از این روش با ارسال ایمیل با سرعت بالا به میلیون‌ها نفر در سطح کشور جهت معرفی محصولات، خدمات و یا جلب بازدیدکنندگان برای سایت یا وبلاگ مورد نظر استفاده می‌شود.

تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی

با توجه به محبوبیت روزافزون شبکه‌های اجتماعی و استفاده گسترده از آن‌ها، توجه به تبلیغات اینترنتی در این شبکه‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار است. برای تبلیغات در این فضا ابتدا باید با نام تجاری کسب‌وکار مورد نظر صفحاتی در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و در ادامه سعی در جلب توجه از طریق پوسترهای تبلیغاتی آنلاین و کسب لایک و فالوهای بیشتر نمود. از آنجایی که صفحات شرکتی و برندینگ بازدیدکنندگان کمتری نسبت به سایر صفحات دارند بهتر است در ازای پرداخت وجه یا پورسانت از مدیران صفحاتی که مطالبی با هزاران دنبال کننده دارند بخواهند بنرهای تبلیغاتی موردنظرشان را در میان پست‌های خود به نمایش بگذارند و به این صورت تعداد لایک‌ها و فالوورهای بیشتری جذب نمایند.

تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی-آریووب

تبلیغات بنری

بنرها در فضای الکترونیکی کاربردی مشابه بیلبوردهای تبلیغاتی در خیابان‌ها دارند. این بیلبوردها در مکان‌هایی که مشتریان تردد بیشتری دارند نصب می‌شود و نیازهای او را به وی یادآوری کرده و او را ترغیب به خرید می‌نمایند.

وقتی کاربر وارد وب‌سایتی می‌شود با توجه به کلماتی که جستجو می‌کند، می‌توان تبلیغات اینترنتی هدفمند به او ارائه داد. شرکت‌هایی مثل گوگل خدماتی مبتنی بر تبلیغات بنری و کلیکی را به کاربران ارائه می‌دهد که در طیف وسیعی از وب‌سایت‌های مورد تأیید به صورت خودکار قرار می‌گیرد که می‌تواند منجر به‌ افزایش رقابت بین کسب‌وکارهای اینترنتی شود. برای تبلیغات بنری حتماً باید به سایت مورد نظر و چگونگی تبلیغ توجه کرد.

تبلیغات متنی

در این نوع تبلیغات اینترنتی از متنی کوتاه همراه با لینک کسب‌وکار مورد نظر استفاده می‌شود که همانند تبلیغات بنری ممکن است در قسمت کوچکی از یک سایت تبلیغ کننده قرار گیرد. کم‌هزینه بودن و کم‌‌حجم بودن از مزیت‌های تبلیغات متنی است. به طور مثال رپورتاژ آگهی یا رپورتاژ خبری نوعی از تبلیغات متنی است. این نوع کمپین‌های تبلیغاتی معمولاً در قالب یک خبر یا گزارش ارائه می‌شود و چون به صورت اصولی نوشته می‌شود تأثیرگذاری بیشتری نیز دارد.

تبلیغات گوگل

کاربران معمولاً در زمان استفاده از اینترنت به گوگل یا وب‌سایت‌هایی که به آن مربوط است مراجعه می‌کنند. در این هنگام محصولاتی که در آن سایت‌ها تبلیغ می‌شوند، قابل مشاهده است. این کار توسط سیستمی هوشمند از طریق گوگل انجام می‌شود. تبلیغات در گوگل متناسب با محتوای سایت انجام می‌گیرد و پورسانت‌های بالایی دارد هر چند می‌توان در سایت‌های فارسی هم تبلیغات گوگل ادورز را گرفت. بسیاری از شرکت‌های معتبر خارجی در تبلیغات گوگل تحریم‌ها را بی‌اثر می‌دانند؛ بنابراین با گوگل ادورز همکاری کرده و به سهولت از این امکان بهره می‌برند. در تبلیغات کلیکی (PPC) هم که از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغات اینترنتی برای کسب و کارها است تنها به ازای کلیک‌های انجام شده روی  تبلیغات مورد نظر، هزینه پرداخت می‌شود و از این جهت برای تبلیغ دهندگان بسیار به‌صرفه خواهد بود.

تبلیغات گوگل-آریووب

تبلیغات رسانه‌های اجتماعی

هر ماه کاربران فعال بسیاری در فیس بوک، اینستاگرام، توییتر و... در سراسر جهان در حال فعالیت هستند. کاربران برای چت‌کردن با دوستان و ارتباط با مردم جهان و نیز تعداد قابل توجهی از آن‌ها در راستای اهداف تجاری خود از این فضاها استفاده می‌کنند و مشغول بازاریابی برای کسب‌وکار اینترنتی‌شان هستند. به‌دلیل‌ وجود تعداد زیاد کاربران فعال در این پلتفرم‌ها هزینه‌های تبلیغات اینترنتی در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی در بالاترین حد خود قرار دارد. تبلیغات اینترنتی در فضاهای مجازی مزایای بسیاری دارد. شما با شناخت ویژگی‌های هدف‌گیری مخاطبان خود می‌توانید مخاطبان هدف خود را پیدا کرده و نظر افراد زیادی را به کسب‌وکار خود جلب کنید.  همچنین می‌توانید از فرمت‌های تبلیغاتی به گونه‌ای استفاده کنید که با هدف تجاری شما هم‌سو باشد و روی پلتفرم‌های تبلیغاتی خاصی که منجر به فروش محصولات شما می‌شود سرمایه‌گذاری کنید.

در اینجا نگاهی خواهیم داشت به شش شبکه محبوب رسانه‌های اجتماعی از جمله فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر، پینترست و یوتیوب.

فیس بوک (Facebook)

فیس‌بوک پرکاربردترین شبکه رسانه اجتماعی است. تقریباً بیش از 30 درصد از جمعیت جهان از فیس‌بوک استفاده می‌کنند. این رقم قابل توجه منجر می‌شود که بسیاری از کسب‌وکارها به فکر تبلیغات تجاری در فیس‌بوک باشند. قابلیت‌های هدف‌گیری برای مخاطبان در فیس‌بوک با هیچ شبکه رسانه اجتماعی دیگری قابل مقایسه نیست. اینجاست که یکی از قدرتمندترین ویژگی‌های تبلیغات اینترنتی در فیس‌بوک به چشم می‌خورد.

در فیس‌بوک سه نوع مخاطب را می‌توان مورد هدف قرار داد؛

مخاطبانی که بر اساس معیارهایی مانند سن، علایق و جغرافیا با آن برخورد خواهید کرد که این‌ها همان مخاطبان اصلی شما هستند.

تماس با افرادی که قبلاً با کسب‌وکار شما درگیر بوده‌اند که این مخاطبان، مخاطبان سفارشی شما محسوب می‌شوند.

و درنهایت مخاطبان مشابه، افراد جدیدی هستند که علایق آن‌ها شبیه به علایق بهترین مشتریان شما است.

تبلیغات در فیس‌بوک شامل طیف وسیعی از انواع تبلیغات است؛ تبلیغات با عکس، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات داستانی و...

تبلیغات با عکس برای اشتراک‌گذاری مجموعه‌ای از محتوای تصویری عالی هستند. تبلیغات ویدئویی برای ویدئوهایی که هدفشان توضیح دادن محصول یا برند شماست عالی هستند که برای این کار سازندگان تبلیغات ویدیویی برای ایجاد ویدیوهای جذاب و باکیفیت می‌توانند به شما کمک کنند. در تبلیغات داستانی نیز شما این امکان را دارید که از ترکیبی از عکس و محتوای ویدئویی استفاده کنید.

فیس بوک-آریووب

اینستاگرام (Instagram)

اینستاگرام بیش از ۱ میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد. این مقدار کمی کمتر از نیمی از تعداد کاربران فیس‌بوک است. راه‌های مختلفی برای تبلیغ اینترنتی در اینستاگرام وجود دارد؛ شما می‌توانید پست‌ها و استوری‌ها را مستقیماً از حساب تجاری اینستاگرام خود تبلیغ کنید. یا از صفحه فیس‌بوک خود تبلیغات ایجاد کنید و آن‌ها را در فیس‌بوک و اینستاگرام تبلیغ کنید. همچنین می‌توانید کمپین‌های تبلیغاتی را در مدیریت تبلیغات فیس‌بوک ایجاد کنید تا به قابلیت‌های هدف‌گیری کامل دسترسی داشته باشید این روش، روش مناسب‌تری برای تبلیغات تجاری شما خواهد بود.

در اینستاگرام نیز انواع تبلیغات اینترنتی، مشابه فیس‌بوک وجود دارد؛ یعنی تبلیغات با عکس، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات داستانی و... در آن امکان‌پذیر است. فضای اینستاگرام فرصتی بسیار عالی برای قرار دادن برند محصول شما در مقابل دید مخاطبانتان است. افراد زیادی با استفاده از کاوش در اینستاگرام علایق خود را بررسی کرده و تولیدکنندگان جدید را مطابق با سلایق خود، کشف می‌کنند.

لینکدین (LinkedIn)

پلتفرم لینکدین در سراسر جهان بیش از 660 میلیون عضو فعال دارد. افراد حرفه‌ای و متخصص، کاربران عمده این پلتفرم هستند که این لینکدین را به مکانی عالی برای حرفه‌ای‌ها و  تبلیغات B2B (کسب‌وکار به تجارت) تبدیل می‌کند. به علاوه، در لینکدین، به معیارهای هدف‌گذاری منحصربه‌فردی که در پلتفرم های دیگر در دسترس نیست، دسترسی خواهید داشت.

جالب‌ترین نوع تبلیغات اینترنتی لینکدین، تبلیغات پیامی است. تبلیغات پیامی به شما این امکان را می‌دهد که پیام‌های مستقیمی را برای مشتریان احتمالی خود ارسال کنید تا اقدامات فوری بعد از آن را آغاز کنید. البته باید توجه داشته باشید که تبلیغات پیامی زیادی را برای افراد مشابه ارسال نکنید وگرنه مانند هرزنامه خواهد شد. ابتدا بهتر است مطمئن شوید که پیام‌های تبلیغاتی شما معتبر است سپس اقدام به ارسال آن نمایید.

توییتر (twitter)

تبلیغات در توییتر کمتر رایج است اما با این وجود، تبلیغات اینترنتی همچنان در این فضا بسته به اهداف شما می‌تواند نتایج قوی ارائه دهد. توییتر ماهانه بیش از 330 میلیون کاربر در سراسر جهان دارد. تبلیغ‌کنندگان در توییتر چند جایگاه را کشف کرده‌اند که تعامل بالایی دارد: B2B و تجارت الکترونیک.

بسیاری از شرکت‌های B2B از توییتر به‌عنوان ابزار بازاریابی دیجیتال استفاده می‌کنند که باعث می‌شود کاربران توییتر پول زیادی را به صورت آنلاین خرج کنند. به این ترتیب تبلیغات اینترنتی به طور خاص برای این مخاطبان به یک استراتژی عالی تبدیل ‌می‌شود.

توییتر-اریووب

پینترست (Pinterest)

پینترست یک پلتفرم رسانه اجتماعی منحصر به فرد با 300 میلیون کاربر است که بسیار فعال است. پینترست تنها پلتفرمی است که تماماً در مورد تصاویر بصری استو برای مشاغلی که برای فروش محصولات خود به عکاسی متکی هستند بسیار عالی است.

یوتیوب (YouTube)

یوتیوب با بیش از ۲ میلیارد کاربر فعال ماهانه، دومین موتور جستجوی بزرگ است و تنها پس از گوگل در رتبه دوم قرار دارد. در یوتیوب از آنجایی که می‌توانید اطلاعات و علایق جمعیت‌ شناختی را مورد هدف قرار دهید، می‌توانید ویدیوهای تبلیغاتی خود را در اختیار مخاطبان مرتبط خاصی قرار دهید که از قبل ویدیوهایی از مارک‌های مشابه یا موضوعات مرتبط را تماشا می‌کنند.

مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی

از مزایای تبلیغات الکترونیکی می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • شروع تبلیغات با هزینه کم؛
 • دسترسی جهانی و شبانه‌روزی؛
 • آماده سازی سریع؛
 • اطلاع رسانی بیشتر؛
 • ارسال، به‌روزرسانی و نگهداری آسان؛
 • ایجاد تعامل دوطرفه؛
 • گسترده بودن با هدف‌گیری مشخص مخاطبان؛
 • قابلیت ردگیری بالا؛
 • قابلیت فروش لحظه‌ای؛

و...

مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی-آریووب

از معایب احتمالی تبلیغات اینترنتی هم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از تصاویر و شعارهای غیراخلاقی؛
 • بالا بردن ترافیک شبکه؛
 • تبلیغات دروغ؛
 • اشغال بخش قابل توجهی از حافظه سرورها؛
 • منحرف کردن توجه کاربران به سوی تبلیغات پراکنده؛
 • عدم وجود یک منبع متمرکز برای کنترل تبلیغات در اینترنت.

سخن پایانی تبلیغات اینترنتی

بیشتر افراد به دلیل وجود روش‌های زیاد برای استفاده از تبلیغات اینترنتی معمولاً در انتخاب بهترین روش تبلیغ دچار سردرگمی می‌شوند. شاید بهتر باشد ابتدا از چندین روش تبلیغات اینترنتی بهره ببرید و پس از بررسی‌ها و تحلیل این روش‌ها، روش تبلیغاتی که برای کسب‌وکار شما بیشترین کارایی و بازدهی را دارد برای ادامه روند تبلیغات اینترنتی خود انتخاب کنید و حتی می‌توانید از آن روش با بودجه بیشتر بهره بیشتری نیز ببرید.

انتخاب یک شرکت متخصص و حرفه‌ای در زمینه تبلیغات هم می‌تواند گزینه مناسبی باشد برای اینکه تبلیغات کسب‌وکارتان را به آن‌ها بسپارید تا با تجربه‌ای که دارند تبلیغات برند شما را به نحو احسن انجام دهند. شما می‌توانید با متخصصین ما در آریو وب ارتباط برقرار کنید و از مشاوره کارشناسان ما در زمینه تبلیغات اینترنتی بهره ببرید.


برای مشاوره رایگان کلیک نمایید

Print
رتبه بندی این مطلب:
5/0
0رأی موافق 0رأی مخالف

نظر

شما در پاسخ به

نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر

.کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزار هوشمند آریو میباشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است

 • بازگشت به بالا