مشاوره رایگان
مشاوره رایگان

بازاریابی درونگرا چیست؟

SuperUser Account
بازاریابی درونگرا چیست؟ 0

فهرست مطالب:

 1. بازاریابی درونگرا چیست؟
 2. مثال‌هایی از بازاریابی ربایشی
 3. مزایای بازاریابی ربایشی
 4. معایب بازاریابی ربایشی
 5. مراحل انجام بازاریابی درونگرا
 6. اجرای بهینه بازاریابی درونگرا با آریو وب
 7. نتیجه‌گیری درباره بازاریابی درونگرا
 8. سوالات متداول درباره ‌بازاریابی درونگرا

در دنیای دیجیتال امروز، فرآیند بازاریابی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفته و با فاصله گرفتن از روش‌های سنتی یا برونگرا به متدهای مبتنی بر تاثیرگذاری غیر مستقیم روی کاربر و جذب وی متمایل شده است. این متدها با نام بازاریابی ربایشی یا بازاریابی درونگرا شناخته می‌شوند و قابلیت‌های متنوع و قدرتمندی را برای انجام هر چه بهتر و موثرتر بازاریابی فراهم می‌آورند.

در این مقاله در آریو وب می‌خواهیم به دنیای بازاریابی درونگرا سر بزنیم و با الفبای این نوع بازاریابی اشنا شویم. پیشنهاد می‌کنیم که خواندن این مقاله را اصلاً از دست ندهید!

بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا یا Inbound Marketing که به آن بازاریابی ربایشی هم گفته می‌شود، شکلی از بازاریابی است که هدف آن جذب کاربران به کسب و کار شما از طریق ارائه محتوا و مطالب مرتبط است. در این استراتژی بازاریابی، به جای این که شما به دنبال مشتری بروید، کاری می‌کنید که مشتری با علاقه و اختیار خود و در اثر اعتمادی که در وی شکل گرفته، به سمت شما حرکت کند.

در بازاریابی درونگرا یا ربایشی، همانگونه که از اسمش پیداست، مشتری قدم اول را برای ارتباط و تعامل با یک کسب و کار بر می‌دارد. برخلاف بازاریابی برونگرا که در آن خود ما با روش‌های مختلف مانند ایمیل مارکتینگ یا تبلیغات تلویزیونی به سمت مخاطب حرکت می‌کنیم، در این نوع بازاریابی ما محتوای ارزشمند و متناسب با سلیقه‌ها و نیازهای کاربران ارائه می‌کنیم تا این محتوا در مخاطب اثر کند و مخاطب جذب ما شود.

جذابیت اصلی و فایده بازاریابی ربایشی نیز همین است که مخاطب بر حسب نیاز خود و با جستجویی که انجام می‌دهد، به سمت کسب و کار ما می‌آید. این در حالی است که در بازاریابی برونگرا ممکن است تلاش‌های ما به ثمر ننشیند.

به عنوان مثال، در بازاریابی برونگرا این احتمال وجود دارد که کاربر به ایمیل ما توجهی نکند و یا اگر تبلیغات در تلویزیون پخش شود، کانال را عوض کند.

در بازاریابی درونگرا می‌توانیم این اطمینان را حاصل کنیم که مشتریان با میل و خواسته خود به کسب و کار ما سر می‌زنند که این موضوع باعث جذب مخاطبان با احتمال تبدیل بالاتر می‌گردد.

بیایید برای فهم بهتر این نوع بازاریابی چند نمونه واقعی از آن را بررسی کنیم.

مثال‌هایی از بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی انواع مختلفی دارد که هدف اصلی آن تاثیر گذاشتن روی کاربران و جذب آنان است. از جمله روش‌های انجام این نوع بازاریابی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تهیه ویدیو و پادکست
 • بازاریابی محتوایی
 • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
 • تهیه خبرنامه‌
 • وبلاگ نویسی

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که بازاریابی درونگرا تنها به موارد فوق محدود نمی‌شود اما هدف تمامی آنها این است که با ارائه محتوای مفید، افراد غریبه جذب کسب و کار ما شده و در نهایت به مشتریان واقعی تبدیل شوند.

بیایید قبل از آن که با مراحل و فرآیند انجام بازاریابی ربایشی یا درونگرا آشنا شویم، مزایا و معایب آن را بررسی کنیم.

مزایا و معایب بازاریابی ربایشی

بازاریابی ربایشی نیز به مانند هر استراتژی بازاریابی دیگری مزیت‌های مختلفی را برای یک کسب و کار به ارمغان می‌آورد و البته در عین حال، اجرای این استراتژی محدودیت‌ها و معایبی را هم به همراه دارد. در ادامه می‌خواهیم هر دو روی سکه را در مورد استفاده از این متد بازاریابی بررسی کنیم.

مزایای بازاریابی ربایشی

استفاده از استراتژی بازاریابی ربایشی محاسن متعددی را به دنبال دارد که این استراتژی را به گزینه‌ای جذاب برای انواع کسب و کارها، به ویژه کسب و کارهای نوپا تبدیل می‌کند. در این بخش مهم‌ترین مزایای این نوع بازاریابی را بررسی خواهیم کرد.

مناسب بودن برای انواع کسب و کارهای آنلاین

بازاریابی درونگرا برای تمامی کسب و کارهای فعال در حوزه تجارت الکترونیک، فارغ از آن که در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنند و جایگاه آنها در زنجیره فروش کجا است، مناسب می‌باشد. اجرای این نوع بازاریابی باعث می‌شود فروش مجموعه شما به طور قابل توجهی افزایش یابد.

بازاریابی درونگرا؛ رویکردی هدفمند

اجرای این متد بازاریابی به شما این امکان را می‌دهد که گروه خاصی از کاربران که نیازها و سلیقه‌های خاصی داشته باشند را هدف قرار دهید و آنها را جذب کسب و کار خود کنید.

بازدهی بالای اقتصادی

به طور متوسط، بازاریابی ربایشی از نظر هزینه تمام شده فعالیت‌های بازاریابی ارزان‌تر از بازاریابی برونگرا است و این موضوع فرصتی را فراهم می‌آورد که کسب و کارهای کوچک و نوپا بتوانند با به کارگیری این استراتژی، با هزینه‌ای به مراتب کمتر جایگاه خود را در بازار پیدا کنند.

نتایج بلند مدت و پایدار

انجام بازاریابی درونگرا باعث ارتقاء جایگاه میان رقیبان و افزایش اعتبار میان مشتریان می‌شود که این موضوع در بلند مدت سبب جذب پایدار مشتریان می‌شود.

معایب بازاریابی ربایشی

اگر چه بازاریابی ربایشی مزایای مختلفی را به همراه دارد اما اجرای آن چندان آسان نیست. از جمله محدودیت‌های این نوع بازاریابی می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

بازاریابی درونگرا زمان بر است

هسته اصلی بازاریابی درونگرا، چه بخواهد از طریق ارسال خبرنامه ایمیلی انجام شود و چه ارائه محتوا در بستر وب یا شبکه‌های اجتماعی، تهیه محتوای ارزشمند و متناسب با نیاز روز کاربران است که این موضوع بدون وجود متخصص تهیه محتوا امکان پذیر نیست.

به علاوه، خود فرآیند ارائه محتوا نیز فرآیندی زمان بر است و جدای از آن، مدتی طول می‌کشد تا تاثیر این فعالیت‌ها را در ارتقاء جایگاه کسب و کار خود مشاهده کنیم.

بازاریابی درونگرا برای همه‌ کسب و کارها مناسب نیست

نکته مهم دیگر در خصوص بازاریابی ربایشی این است که بدانیم این نوع بازاریابی برای تمامی کسب و کارها مناسب نیست. به عنوان مثال کسب و کارهایی که درصد کمی از جامعه هدف آنها در اینترنت حضور دارند، مانند فروش لوازم کشاورزی، نمی‌توانند چندان بر روی این استراتژی حساب باز کنند.

با وجود این تفاسیر، بازاریابی درونگرا به طور کلی یک استراتژی قدرتمند و موثر برای جذب مشتری و ارتقاء کسب و کار است. نکته مهم این است که باید ابتدا شناخت مناسبی از کسب و کار خود، اهداف خود از فعالیت‌های بازاریابی و جامعه هدف خود داشته باشید و با سنجیدن نقاط قوت و ضعف این استراتژی و با چشم باز، به سمت اجرای آن گام بردارید.

مراحل انجام بازاریابی درونگرا

اگر به دنبال انجام بازاریابی درونگرا یا ربایشی هستید، باید تا کنون دانسته باشید که در این استراتژی باید شرایط را به گونه‌ای مهیا کنیم که خود مخاطب یا همان مشتری بالقوه به سمت مجموعه ما جذب شود و در نهایت به مشتری بالفعل تبدیل شود.

این فرآیند از 4 گام اصلی تشکیل می‌شود که به ترتیب عبارت اند از: جذب، تبدیل، نهایی‌کردن و جلب رضایت.

در ادامه در خصوص هر گام صحبت خواهیم کرد.

مرحله جذب

گام اول در انجام بازاریابی درونگرا، جذب کاربر است. ما باید در این استراتژی کاری کنیم که کاربر جذب کسب و کار ما شود. اما از چه طریقی؟

همانگونه که قبلاً در این مقاله گفتیم، راه‌های مختلفی برای حضور در عرصه مجازی و دیده شدن میان کاربران وجود دارد اما بهترین راه برای انجام این کار تهیه محتوا است. برای این منظور باید کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود را پیدا کنید و با تهیه محتوای مرتبط با این عناوین، ترافیک ورودی به وبسایت خود و در واقع میزان مشتریان بالقوه خود را افزایش دهید.

فرض کنید مشتری عبارت "خرید گوشی سامسونگ" را در گوگل جستجو می‌کند. اگر شما صاحب یک فروشگاه اینترنتی تلفن‌ همراه باشید، می‌توانید با یافتن کلیدواژه‌های مرتبط با این عنوان، محتوای ارزشمند و جذاب برای کاربران تهیه کنید و از این طریق، مشتریان بالقوه بیشتری جذب نمایید

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد این است که در مرحله جذب لازم است برای افزایش دیده شدن تلاش‌های خود از تکنیک‌هایی چون سئو، همانند آنچه در آریو وب انجام می‌دهیم، بهره بگیرید و با رساندن خود از عمق اینترنت به سطح آن، حضور حداکثری در میان کاربران اینترنت داشته باشید و در نتیجه، کاربران بیشتری جذب کنید.

مرحله تبدیل

در گام سوم بازاریابی درونگرا باید ارتباط خود را با کاربران و مراجعه‌کنندگان به محتوای خود افزایش دهید و کاری کنید که احتمال تبدیل آنان بالا رود.

به عنوان مثال، هنگام مراجعه کاربران به محتوای خود در خصوص خرید گوشی، از آنان بخواهید در خبرنامه ایمیلی شما عضو شوند و یا در فرم نظر سنجی شرکت کنند. این کار از یکسو باعث می‌شود تعامل کاربران با شما افزایش یابد و از سوی دیگر باعث یافتن سرنخ‌های مفید برای هدف قرار دادن هرچه موثرتر کاربران می‌شود که برای افزایش نرخ تبدیل مفید است.

مرحله نهایی کردن

شاید بتوان گفت که این مرحله، جزو مهم‌ترین مراحل بازاریابی درونگرا است. در این گام بایستی با استفاده از سرنخ‌هایی که در مرحله تبدیل جمع‌آوری کردید، مشتری را به سمت انجام خرید از کسب و کار خود تشویق کنید.

توجه داشته باشید که تشویق کاربران به انجام خرید نباید به شکل تهاجمی صورت بگیرد. شما می‌توانید با روش‌های مناسب، مانند ارائه لینک برای بازدید از محصولات و خدمات خود، آنها را به سمت انجام خرید و نهایی کردن فرآیند بازاریابی پیش ببرید.

مرحله جلب رضایت

گام آخر بازاریابی ربایشی، جلب رضایت و خوشحال کردن مشتری است. برای این کار می‌توانید نظر آنان در خصوص محصولات و خدمات‌تان و تجربه خرید از کسب و کار خود را جویا شوید و با ارائه خدمات پشتیبانی مناسب به کاربران خود، حس رضایت و خوشحالی را در آنها ایجاد نمایید.

این مرحله نیز مرحله مهمی در کل فرآیند بازاریابی درونگرا است چرا که جلب رضایت کاربران باعث افزایش اعتماد کاربران به برند شده و در بلند مدت سبب ارتقاء جایگاه یک برند در میان رقبا می‌شود.

اجرای بهینه بازاریابی درونگرا با آریو وب

اجرای بهینه بازاریابی درونگرا با آریو وب

گفتیم که بازاریابی ربایشی یا درونگرا مزایای متعددی برای انواع کسب و کارهای آنلاین به دنبال دارد و سبب افزایش ترافیک ورودی مشتریان و در نتیجه، افزایش فروش و سودآوری می‌گردد. با این وجود، برای اجرای صحیح این استراتژی لازم است یک سلسله مراتب مشخص طی شود و نکات مختلفی رعایت شود تا نتیجه مطلوب از تلاش‌های بازاریابی بدست آید.

با انتخاب آریو وب برای انجام بازاریابی درونگرا می‌توانید از تجربه و تخصص تیم حرفه‌ای ما در زمینه بازاریابی دیجیتال بهره‌مند شوید و کسب و کار خود را رشد دهید. خدمات ارائه شده توسط آریو وب طیف گسترده‌ای از ملزومات بازاریابی درونگرا، از تهیه حرفه‌ای محتوا گرفته تا سئوی وبسایت، را در بر می‌گیرد و این موارد تضمینی بر رشد و توسعه کسب و کارتان در بستر دیجیتال می‌باشد.

برای دریافت مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازاریابی درونگرا و روش‌های موثر پیاده‌سازی این استراتژی برای رشد کسب و کار خود می‌توانید به تیم حرفه‌ای متخصصان ما در آریو وب مراجعه نمایید.

نتیجه‌گیری درباره بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا یا ربایشی یک دسته کلی از انواع روش‌های بازاریابی دیجیتال است که با ارائه محتوای طبقه‌بندی شده و ارزشمند و با رویکردی هدفمند، به جذب مشتری برای یک کسب و کار می‌پردازد. ساز و کار این نوع بازاریابی به این صورت است که با برقراری ارتباط دو سویه با مخاطب، کاری می‌کنیم که مشتریان بر حسب نیاز و خواسته خود به سمت مجموعه ما بیایند.

بازاریابی درونگرا یک رویکرد موثر و قدرتمند برای جذب مشتری و رشد و توسعه یک کسب کار در بستر دیجیتال بوده و برای انواع کسب و کارها، به ویژه کسب و کارهای کوچک و نوپا مناسب است. با این وجود، این استراتژی برخی محدودیت‌ها را دارد که نیاز به تجربه و تخصص در این زمینه را برای انجام هر چه بهینه‌تر و موثرتر بازاریابی می‌طلبد.

با انتخاب آریو وب به منظور انجام فعالیت‌های بازاریابی درونگرا می‌توانید از تجربه و تخصص تیم حرفه‌ای ما در این زمینه بهره‌مند شوید و یک بازاریابی موفق بر اساس استانداردهای به‌روز طراحی و اجرا نمایید و به این ترتیب کسب و کار خود را در حوزه دیجیتال توسعه دهید. برای شروع و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول درباره بازاریابی درونگرا


بازاریابی درونگرا به چه نحوی انجام می‌شود؟

بازاریابی درونگرا یا ربایشی با رویکرد تهیه محتوای هدفمند باعث می‌شود مشتریان با میل و خواسته خود جذب کسب و کار ما شوند.

اجزاء اصلی بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا بر سه اصل تهیه محتوا، ارائه هدفمند محتوا و سئو استوار است و با جذب و تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل و جلب رضایت آنان سبب رشد کسب و کار می‌شود.

نمونه‌های بازاریابی درونگرا چه مواردی هستند؟

بازاریابی درونگرا با تهیه و ارائه محتوا از راه‌های متنوعی مانند خبرنامه ایمیلی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌نویسی انجام می‌شود.

برای مشاوره رایگان کلیک نمایید

Print
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه
0رأی موافق 0رأی مخالف

نظر

شما در پاسخ به

نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر
مشاوره رایگان با تیم فروش حرفه ای آریووب
021-91015160 | گفتگو در واتس اپ | گفتگو در تلگرام

.کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزار هوشمند آریو میباشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است

Empty
Click + to add content
 • بازگشت به بالا