مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
پنل مشتریان
پورتال مشتریان

پیکربندی پرداخت‌ها در پنل مدیریت فروشگاهی

پرداخت‌ها هسته هر کسب و کار فعال در عرصه تجارت الکترونیک را تشکیل می‌دهند. در این قسمت از آموزش پنل مدیریت ناپ کامرس در آریو وب با تنظیمات مربوط به مدیریت و پیکربندی پرداخت‌ها آشنا خواهیم شد.

لازم به ذکر است که ناپ کامرس با کمپانی‌ها و سرویس‌دهنده‌های مختلف پرداخت همکاری می‌کند که در مورد این شرکت‌ها می‌توانید در بخش بازارچه ناپ کامرس اطلاعات بیشتری کسب نمایید.

نکته

نحوه نصب پلاگین‌های پرداخت یا هر نوع افزونه مورد نیاز دیگر در بخش افزونه‌ها آموزش داده شده است.

مهم‌ترین مواردی که در این فصل به آنها خواهیم پرداخت عبارت اند از :

 • روش‌های پرداخت
 • پیکربندی‌های پیشرفته
 • محدودیت‌های روش‌های پرداخت
 • ارزها


روش‌های پرداخت

روش پرداخت به این معناست که مشتری چگونه و از چه طریقی هزینه سفارش خود را بپردازد. ناپ کامرس هر دو متد آنلاین و آفلاین را برای انجام تراکنش مالی ارائه کرده است.

برای متد آنلاین پرداخت، ناپ کامرس با انواع درگاه پرداخت ادغام می‌شود و اطلاعات کارت بانکی مشتریان پس از تکمیل خرید مستقیماً به درگاه پرداخت مربوطه ارسال می‌گردد.

شما می‌توانید انواع متدهای پرداخت را به صورت همزمان برای فروشگاه اینترنتی خود داشته باشید و این حق انتخاب را به مشتریان بدهید که از روش دلخواه خود هزینه سفارش را بپردازند.

برای مدیریت روش‌های پرداخت، در پنل مدیریت ناپ کامرس به قسمت تنظیمات رفته و سپس از منوی کشویی، گزینه روش‌های پرداخت را انتخاب نمایید.

نکته

به شکل پیش فرض، روش‌های مختلف پرداخت در ناپ کامرس وجود دارند. با این حال شما می‌توانید به افزونه‌ها و روش‌های پرداخت بیشتری در بازارچه ناپ کامرس دسترسی داشته باشید.

روش های مدیریت پرداخت در پلتفرم ناپ کامرس-آریو وب

انواع روش‌های پرداخت موجود در ناپ کامرس در شکل فوق نشان داده شده است. برای فعال کردن یک روش بر روی گزینه ویرایش کلیک نموده و تیک مربوط به فعال بودن را انتخاب نمایید و سپس در انتهای کار روی گزینه به روز رسانی کلیک کنید. همین روند را برای غیر فعال کردن یک روش پرداخت با برداشتن تیک مربوط به فعال بودن می‌توانید انجام دهید.

انواع روش‌های پرداخت، امکانات مختلفی را به همراه دارند. به طور کلی 4 گزینه پرداخت وجود دارد که روش‌های موجود ممکن است از این گزینه‌ها پشتیبانی کنند:

 • پشتیبانی از ثبت : این گزینه مشخص می‌کند که آیا امکان ثبت و پردازش انتقال پول پس از پرداخت وجود دارد یا خیر.
 • بازپرداخت : این گزینه تعیین می‌کند که آیا روش پرداخت انتخابی امکان بازپرداخت پول به مشتریان پس از تکمیل سفارش را می‌دهد یا خیر.
 • بازپرداخت قسمتی : گزینه بازپرداخت قسمتی نیز همانگونه که از نام آن پیداست امکان و یا عدم امکان بازپرداخت قسمتی از هزینه سفارش به مشتریان را تعیین می‌کند.
 • ابطال : این گزینه مشخص می‌کند که آیا هزینه سفارشی که هنوز تکمیل نشده و پرداخت مشتری در حال پردازش است را می‌توان با ابطال سفارش به مشتری بازگرداند یا خیر.


به غیر از 4 گزینه اصلی فوق، یک گزینه دیگر نیز در قسمت گزینه‌های پرداخت به نام پشتیبانی دوره‌ای وجود دارد که تعیین می‌کند آیا روش پرداخت انتخابی از پرداخت مجدد پشتیبانی می‌کند یا خیر.

به منظور پیکربندی و فعال نمودن هر یک از گزینه‌های پرداخت فوق، می‌توانید بر روی عبارت تنظیم که مقابل آنها قرار داده شده است، کلیک نمایید.

تنظیمات پیشرفته پرداخت

در این قسمت از آموزش پنل مدیریت ناپ کامرس می‌خواهیم تنظیمات پیشرفته‌‌ای که در مورد پرداخت می‌توانید اعمال نمایید را بررسی کنیم.

 • محدودیت های روش های پرداخت
 • ارزها

محدودیت های روش های پرداخت

این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که پرداخت‌هایی که از کشورهای خاص انجام می‌شوند را محدود نموده و جلوی تکمیل تراکنش را بگیرید.

به منظور محدود نمودن یک روش پرداخت در پنل مدیریت ناپ کامرس روی گزینه تنظیمات کلیک نموده و سپس از منوی همبرگری یا کشویی، گزینه محدودیت‌های پرداخت را انتخاب کنید.

محدودیت های روش های پرداخت در فروشگاه ناپ کامرس-آریو وب

به منظور محدود نمودن تراکنش‌های دریافتی از کشورهای خاص از طریق هر روش پرداخت، تیک مربوط به آن روش را برای کشور مد نظر انتخاب نموده و سپس بر روی گزینه ذخیره کلیک نمایید.

نکته

در صورت لزوم می‌توانید کلیه متدهای پرداخت را برای کشور یا کشورهای مد نظر خود محدود نمایید.

ارزها

در ناپ کامرس، تنها یک یک ارز به عنوان ارز اصلی فروشگاه اینترنتی استفاده می‌شود. ارز اصلی فروشگاه ارزی است که تمامی ارزهای دیگر در برابر این ارز بایستی تبدیل شوند تا بتوان پرداخت را نهایی کرد.

اگر چه پنل مدیریت ناپ کامرس به شما این امکان را می‌دهد که قیمت محصولات فروشگاه اینترنتی خود را در واحدهای مختلف پول به کاربران نمایش دهید اما پرداخت‌ها تنها می‌توانند بر اساس یک ارز و آن هم ارز اصلی فروشگاه اینترنتی انجام شوند.

اگر شما از درگاه‌های مختلف پرداخت مانند پی پال استفاده می‌کنید، مقدار متناظر به درگاه پرداخت ارسال شده و دقیقاً برابر با مقدار پول در ارز اصلی فروشگاه خواهد بود.

ارز اصلی فروشگاه تنها به وسیله مدیران فروشگاه اینترنتی و به منظور تعیین هزینه محصولات استفاده می‌شوند. نکته حائز اهمیت این که ارز اصلی فروشگاه لزوماً با ارزهای مورد استفاده برای نمایش هزینه به کاربران یکسان نیست.

در صورتی که شما تنها یک ارز را برای نمایش به کاربران استفاده کنید، ناپ کامرس قابلیت انتخاب ارز و همچنین نمایش قیمت به همراه شکلک ارز را به کاربران نمی‌دهد اما اگر چند ارز استفاده کنید، کاربران می‌توانند ارز دلخواه خود را انتخاب نموده و قیمت کالاها و محصولات را بر مبنای آن ارز مشاهده نمایند. به منظور تسهیل فرآیند خرید و همچنین مدیریت فروشگاه اینترنتی، پیشنهاد می‌شود که از به کارگیری ارزهای غیر ضروری خودداری کنید.

ناپ کامرس یک نرخ تبدیل را برای محاسبه قیمت محصولات بر مبنای ارزهای عرضه شده استفاده می‌کند. نرخ تبدیل هنگام اضافه نمودن و یا ویرایش یک ارز وارد می‌شود. به عنوان یک گزینه دیگر شما می‌توانید از سرویس‌های لحظه‌ای تبدیل ارز استفاده کنید که قیمت محصولات را بر مبنای ارز انتخابی به کاربران نمایش دهد.

نرخ تبدیل ناپ کامرس به شکل روزانه آپدیت می‌شود. بنابراین شما می‌توانید نرخ تبدیل را به شکل دستی نیز تغییر دهید تا در جریان آخرین تغییرات ارزها قرار بگیرید و قیمت به روز محصولات را به مشتریان نمایش دهید. همانطور که گفتیم، تراکنش‌های حقیقی تنها بر مبنای ارز اصلی فروشگاه انجام می‌شوند. برای پرداخت‌های بر مبنای کارت بانکی، درگاه‌های پرداخت و بانک‌ها به شکل خودکار جدیدترین نرخ تبدیل ارزها را استفاده می‌کنند.

برای تعریف و مدیریت ارزها می‌توانید در پنل مدیریت ناپ کامرس و از قسمت تنظیمات گزینه واحدهای پول یا ارزها را انتخاب نمایید.

تعریف و مدیریت ارزها در فروشگاه ناپ کامرس-آریو وب

در زبانه ارائه دهنده نرخ ارز کنونی شما می‌توانید سرویس دهنده مد نظر خود برای تهیه نرخ تبدیل ارز را انتخاب کنید.

نکته

به شکل پیش فرض، تنها یک سرویس دهنده به نام ECB در ناپ کامرس برای نرخ تبدیل ارز وجود دارد. به منظور تهیه لحظه‌ای نرخ تبدیل شما بایستی ارز اصلی فروشگاه اینترنتی خود را در این قسمت تعیین کنید.

جهت دریافت خودکار آپدیت برای نرخ تبدیل ارزها به شکل ساعتی، گزینه به روز رسانی خودکار را در قسمت پایین زبانه مذکور فعال کرده و ذخیره نمایید.

نکته

به شکل پیش فرض، تمامی نرخ‌های تبدیل یکبار در هر ساعت آپدیت می‌شوند. برای تغییر این امر شما می‌توانید در پنل مدیریت ناپ کامرس وارد قسمت سیستم شده و سپس به قسمت برنامه‌ریزی وظایف بروید و در نهایت گزینه‌ به روز رسانی نرخ‌های تبدیل ارز ( Update currency exchange rates) را انتخاب نمایید.

به روزرسانی نرخ های تبدیل در فروشگاه ناپ کامرس-آریو وب

افزودن یک ارز جدید

برای افزودن یک ارز جدید، در پنل مدیریت ناپ کامرس و قسمت واحدهای پول، روی گزینه مورد جدید کلیک کرده و موارد زیر را تنظیم نمایید:

افزودن ارز جدید در فروشگاه ناپ کامرس-آریو وب

نام ارز
• کد ارز. برای دسترسی به لیستی از کد ارزها می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید :
https://en.wikipedia.org/wiki/ISO_4217
نرخ تبدیل ارز مورد نظر در برابر ارز اصلی فروشگاه
انتخاب نحوه نمایش ارز در قسمت نمایش منطقه
انتخاب قالب نمایشی و نماد دلخواه برای نمایش ارز
تعیین این که آیا ارز مذکور محدود به فروشگاه خاصی است یا خیر. در صورتی که ارز محدود به فروشگاه نیست، می‌توانید قسمت مورد نظر را خالی بگذارید. ضمناً جهت استفاده از این قابلیت بایستی در قسمت تنظیمات بروشور یا کاتالوگ، گزینه نادیده گرفتن قوانین محدودیت فروشگاه‌ها را غیرفعال نمایید. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به قسمت تنظیمات پیشرفته و مدیریت فروشگاه‌های چندگانه مراجعه کنید.
در قسمت نوع گرد کردن می‌توانید انواع روش‌های گرد کردن اعداد و ارقام زیر را انتخاب نمایید:
    - گرد کردن پیش فرض
    - گرد کردن به بالا با فاصله 0.05 (0.06 به 0.10)
    - گرد کردن به پایین با فاصله 0.05 (0.06 به 0.05)
    - گرد کردن به بالا با فاصله 0.10 (1.05 به 1.10)
    - گرد کردن به پایین با فاصله 0.10 (1.05 به 1.00)
    - گرد کردن با فاصله 0.05
    - گرد کردن با فاصله 1.00 (1.01 الی 1.49 به 1.00 و 1.50 الی 1.99 به 2.00)
    - گرد کردن با فاصله 1.00 (1.01 الی 1.99 به 2.00)
در صورتی که می‌خواهید ارز جدید قابل مشاهده برای مشتریان باشد، گزینه منتشر شده را انتخاب کنید. ناپ کامرس از امکان قیمت گذاری محصولات با چندین ارز پشتیبانی می‌کند و در صورتی که شما چندین ارز منتشر شده داشته باشید، مشتریان می‌توانند قیمت محصولات را بر مبنای ارز انتخابی مشاهده نمایند.
در قسمت ترتیب نمایش می‌توانید ترتیب قرار گیری ارز جدید را میان ارزهای فروشگاه اینترنتی خود تعیین کنید. در صورتی که می‌خواهید ارز جدید در بالاترین قسمت لیست قرار بگیرد، مقدار 1 را مقابل آن قرار دهید.

در نهایت ، پس از انجام تمامی این موارد در پنل مدیریت ناپ کامرس، روی گزینه ذخیره کلیک کنید تا ارز جدید وارد فروشگاه اینترنتی شما شود.

دریافت زنده نرخ تبدیل

برای انجام تنظیمات مربوط به دریافت بر خط نرخ تبدیل ارزها، در پنل مدیریت ناپ کامرس و قسمت واحدهای پول، روی گزینه دریافت نرخ برخط کلیک کنید تا پنجره‌ای حاوی تمامی نرخ تبدیل ارزها برای شما باز شود.

در پنجره مربوطه شما می‌توانید جدیدترین نرخ تبدیل را برای ارز مورد نظر خود مشاهده کرده و با کلیک روی گزینه اعمال نرخ، نرخ جدید را برای تبدیل ارز مورد نظر در فروشگاه اینترنتی خود استفاده نمایید.

آموزش بیشتر

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده ویدیو آموزشی در خصوص نحوه پیکربندی ارزها در پنل مدیریت ناپ کامرس می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:


برای مشاوره رایگان کلیک نمایید


.کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزار هوشمند آریو میباشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است

 • بازگشت به بالا