مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
پنل مشتریان
پورتال مشتریان

پیکربندی مالیات‌ها در پنل مدیریت ناپ کامرس آریووب



این بخش از آموزش پنل مدیریت ناپ کامرس، تنظیمات مربوط به ابزارهای مالیاتی ناپ کامرس را در بر می‌گیرد.

نکته

فصل حاضر به شرح و بررسی ابزارهای آماده ناپ کامرس می‌پردازد و سرویس‌های مالیاتی شخص ثالث را شامل نمی‌شود.


پلتفرم ناپ کامرس علاوه بر سرویس‌های داخلی مالیاتی، از سرویس‌های خارجی و شخص ثالث نیز پشتیبانی می‌کند اما برای استفاده از آنها نصب افزونه از بازارچه ناپ کامرس الزامی می‌باشد. نحوه نصب ماژول‌های مشابه در بخش "افزونه‌ها" آموزش داده شده است.


آموزش پیکربندی مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا ( EU VAT)

به منظور تنظیم و پیکربندی پشتیبانی ناپ کامرس از مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا، در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات تنظیمات تنظیمات مالیات بروید. سپس در صفحه‌ای که باز می‌شود و در بخش عمومی آن:

 • محاسبه مالیات بر پایه را روی آدرس ارسال تنظیم نمایید.

همچنین در بخش VAT :

 • روی گزینه فعالسازی مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا کلیک کنید. این کار باعث می‌شود که مالیات بر ارزش افزوده تنها برای سفارشات در محدوده اتحادیه اروپا اعمال شود.
 • کشور مبدا فروشگاه خود را انتخاب نمایید.
 • در صورت نیاز، گزینه اجازه معافیت از مالیات را انتخاب کنید تا مالیات برای مشتریانی که در محدوده اتحادیه اروپا هستند ولی خارج از کشور مبدا فروشگاه قرار دارند، لحاظ نگردد.
 • در صورت نیاز، روی گزینه فرض همواره معتبر بودن مالیات کلیک نمایید تا نیازی به تایید شماره مالیاتی کاربران نباشد.
 • اگر قابلیت اجازه معافیت از مالیات را فعال کرده باشید، احتمالاً نیاز خواهید داشت که گزینه‌های استفاده از سرویس تحت وب و همچنین اطلاع رسانی به ادمین در صورت ارسال شماره مالیاتی جدید را نیز فعال نمایید.

در نهایت پس از اعمال موارد فوق، روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

برای این که مطمئن باشید که کشورهای اضافه شده به سیستم تحت مالیات بر ارزش افزوده قرار داشته باشند، در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات ← کشورها رفته و تیک گزینه تحت مالیات بر ارزش افزوده را فعال نمایید.


به منظور پیکربندی انواع مالیات‌ها در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات دسته‌های مالیات بروید.


در این بخش می‌توانید به ازای هر نرخ مالیات موجود، یک دسته‌بندی مالیاتی جدید ایجاد نمایید؛ مانند، "نرخ استاندارد"، "نرخ صفر" و "نرخ با تخفیف". لازم به ذکر است که برخی دسته‌ها به صورت پیش‌فرض در این بخش از پنل مدیریت ناپ کامرس تعریف شده‌‌اند که در صورت عدم نیاز می‌توانید آنها را حذف نمایید.

در ادامه، جهت مدیریت نرخ مالیات به مسیر تنظیمات ارائه‌دهندگان مالیاتی می‌توانید مراجعه کنید. در این قسمت، نحوه تنظیم نرخ مالیات به شکل دستی (ثابت و یا بر حسب کشور/استان/کد پستی) و با استفاده از گزینه ارائه‌دهنده اولیه قابل انجام می‌باشد.


روی گزینه تنظیم مقابل عنوان دستی (ثابت و یا بر حسب کشور/استان/کد پستی) کلیک نمایید تا نرخ‌های مالیاتی را ویرایش کنید. با کلیک روی گزینه یاد شده، پنجره زیر برای شما نشان داده خواهد شد:


دقت داشته باشید که در پنجره فوق، نرخ دستی را انتخاب نمایید. در این صفحه شما می‌توانید دسته‌های مختلف مالیاتی و نرخ هر یک را مشاهده کنید. به منظور تعیین نرخ هر یک از دسته‌ها روی گزینه ویرایش مقابل آنها کلیک نموده و پس از وارد کردن نرخ مد نظر خود، روز گزینه بروزرسانی کلیک نمایید.


دقت داشته باشید که تمامی محصولات فروشگاه اینترنتی شما، یک دسته مالیاتی مختص به آن در صفحه محصولات داشته باشد. در غیر این صورت، می‌توانید دسته مالیاتی محصول مورد نظر خود را مطابق با تصویر بالا خالی بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مدیریت مالیات‌ها در پنل مدیریت ناپ کامرس می‌توانید به موارد زیر رجوع نمایید.

 • تنظیمات مالیات
 • ارائه دهندگان مالیات

تنظیمات مالیات

در این قسمت از آموزش پنل مدیریت ناپ کامرس، به تشریح و بررسی تنظیمات مالیاتی فروشگاه از جمله نحوه تعیین قیمت‌ها با احتساب و یا بدون احتساب مالیات خواهیم پرداخت.

به منظور مدیریت تنظیمات مالیات در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات تنظیمات تنظیمات مالیات بروید تا پنجره‌ای مانند شکل زیر برای شما نمایش داده شود:


در صفحه باز شده، ابتدا تنظیمات عمومی مالیات را به صورت زیر انجام دهید:


 • از لیستی که در زبانه مالیات بر پایه نشان داده می‌شود، گزینه مد نظر خود برای احتساب مالیات را انتخاب کنید. لیست مذکور به صورت زیر می‌باشد:

o آدرس صورتحساب. هنگامی که این گزینه انتخاب شده باشد، مالیات بر اساس آدرس صورتحساب مشتری محاسبه می‌شود. اگر آدرس صورتحساب مشتری به هر دلیلی نامشخص باشد، آدرس پیش‌فرض استفاده می‌گردد.

o آدرس ارسال. هنگامی که این مورد انتخاب شده باشد، مالیات بر اساس آدرس ارسال سفارش به مشتری محاسبه می‌گردد. مانند گزینه قبلی، هنگامی که آدرس ارسال مشتری نیز مشخص نباشد، آدرس پیش‌فرض استفاده می‌شود.

o آدرس پیش‌فرض. با انتخاب این گزینه، مالیات بر اساس یک آدرس پیش‌فرض (که در ادامه نحوه تعریف آن را آموزش داده‌ایم) محاسبه می‌شود.

 • در ادامه، دسته مالیاتی پیش‌فرض را برای محصولات خود انتخاب نمایید. این دسته مالیاتی برای محصولات جدید در صفحه افزودن محصول جدید به شکل پیش‌فرض لحاظ خواهد شد.
 • گزینه مالیات بر اساس نقطه تحویل نیز به منظور استفاده از آدرس تحویل حضوری جهت محاسبات مالیاتی می‌تواند به کار گرفته شود.
 • با فعال نمودن تیک گزینه قیمت‌های شامل مالیات نیز می‌توانید تعیین کنید که قیمت‌ محصولات فروشگاه شما با احتساب مالیات حساب شوند و یا بدون احتساب آن.

پس از تعیین موارد فوق، آدرس پیش‌فرض مالیاتی را به شکل زیر تعریف نمایید:

 • انتخاب کشور.
 • انتخاب استان.
 • تعریف کشور/استان.
 • تعریف شهر.
 • وارد نمودن آدرس.
 • وارد کردن کد پستی.

در بخش نمایش مالیات، شما می‌توانید نحوه نمایش جزئیات مالیاتی را برای مشتریان به شکل زیر مدیریت نمایید:

 • با فعال نمودن تیک گزینه اجازه دادن به مشتریان برای انتخاب نوع نمایش مالیات، به مشتریان خود می‌توانید این امکان را دهید که نوع نمایش مالیات را انتخاب نمایند. هنگامی که این گزینه غیر فعال باشد، زبانه نوع نمایش مالیات به شکل زیر نشان داده می‌شود:

o بدون مالیات: از این گزینه برای محاسبه قیمت‌ها بدون مالیات استفاده کنید.

o شامل مالیات: از این گزینه نیز برای محاسبه و نمایش قیمت‌ها با احتساب مالیات استفاده نمایید.

 • با فعالسازی تیک گزینه نمایش پسوندهای مالیاتی می‌توانید پسوند مالیاتی (با احتساب و یا بدون احتساب مالیات) را نمایش دهید.
 • با فعالسازی تیک گزینه نمایش همه نرخ‌های تایید شده مالیات نیز می‌توانید تمامی نرخ‌های مالیاتی مورد تایید را به صورت مجزا در صفحه صورتحساب خرید به کاربران نمایش دهید.
 • شما می‌توانید با فعالسازی تیک مربوطه، مالیات‌های صفر را پنهان نمایید.
 • همچنین در صورتی که قیمت کالاها با احتساب مالیات نمایش داده شوند، با انتخاب گزینه عدم نمایش مالیات در خلاصه سفارش می‌توانید میزان مالیات را در خلاصه سفارش نشان ندهید.
 • در نهایت، با انتخاب گزینه حذف مالیات از جمع کل سفارش می‌توانید میزان مالیات کل را کل مبلغ سفارش کم نمایید. این مورد تنها در صفحاتی که کل مبلغ سفارش نشان داده می‌شود، اعمال خواهد شد.

در ادامه، در بخش حمل و نقل می‌توانید با فعالسازی تیک مربوطه تعیین نمایید که آیا هزینه ارسال مشمول مالیات است یا خیر. با فعالسازی گزینه مذکور، دو زبانه زیر نمایش داده خواهد شد:

 • هزینه ارسال مشمول مالیات است: با انتخاب این گزینه، مالیات بر هزینه حمل و نقل سفارشات اعمال می‌شود.
 • کلاس مالیاتی حمل و نقل: در این زبانه، دسته‌بندی مالیاتی مد نظر خود برای حمل و نقل را می‌توانید تعیین نمایید.

در بخش پرداخت با فعالسازی گزینه اعمال مالیات بر هزینه‌های اضافی روش پرداخت می‌توانید تعیین کنید که هزینه‌های جانبی پرداخت مشمول مالیات هستند یا خیر. با انتخاب تیک مذکور، دو گزینه زیر نمایش داده می‌شوند:

 • هزینه‌های جانبی روش‌ پرداخت مشمول مالیات است: با انتخاب این گزینه، مالیات بر هزینه‌های اضافی اعمال خواهد شد.
 • کلاس مالیاتی هزینه‌های اضافی پرداخت: در این زبانه، دسته‌بندی مالیاتی هزینه‌های اضافی پرداخت را از بین یک لیست انتخاب نمایید.

سپس، می‌توانید مالیات بر ارزش افزوده را در بخش مربوطه تنظیم نمایید:

 • با انتخاب تیک گزینه فعالسازی مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا می‌توانید مالیات مربوطه را روی هزینه کل اعمال نمایید. در صورت فعالسازی این گزینه، از کاربران خواسته می‌شود که کد مالیاتی خود را هنگام ثبتنام و یا تکمیل پروفایل خود وارد نمایند. کد مالیاتی مذکور می‌تواند به شکل خودکار توسط یک سرویس تحت وب تایید شود. همچنین امکان تایید دستی این کد توسط مدیر فروشگاه در صفحه جزئیات مشتری وجود دارد.
 • کشور مبدا فروشگاه را از یک دراپ‌لیست انتخاب نمایید.
 • با انتخاب اجازه معافیت از مالیات بر ارزش افزوده می‌توانید کاربران را از این مالیات معاف نمایید.
 • با فعالسازی تیک گزینه فرض همواره معتبر بودن مالیات بر ارزش افزوده نیز نیازی به اخذ تاییدیه کد مالیاتی نخواهد بود.
 • از گزینه استفاده از وب سرویس نیز می‌توانید برای اخذ تاییدیه شماره‌های مالیاتی با استفاده از یک سرویس آنلاین بهره بگیرید.
 • در آخر، با فعالسازی تیک گزینه اطلاع رسانی به ادمین در صورت ارسال شماره مالیاتی نیز اطلاعیه‌های ایمیلی را در صورت ارسال شماره‌های مالیاتی جدید توسط کاربران دریافت خواهید کرد.

پس از اعمال تنظیمات مربوطه، روی گزینه ذخیره کلیک نمایید.

نکته

در صورتی که مالیات بر ارزش افزوده فعال باشد، مقدار آن برای حمل و نقل در خارج از محدوده اتحادیه اروپا %0 خواهد بود. به علاوه، این مالیات برای کاربران با کد مالیاتی معتبر که در محدوده اتحادیه اروپا قرار داشته باشند ولی خارج از کشور مبدا فروشگاه باشند، %0 لحاظ خواهد شد.


نکته

برای آموزش نحوه انجام تنظیمات مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا به بخش " آموزش پیکربندی مالیات بر ارزش افزوده اتحادیه اروپا " مراجعه کنید.


برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده ویدیو آموزشی در خصوص پیکربندی تنظیمات مالیات در پنل مدیریت ناپ کامرس می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید.


ارائه‌دهندگان مالیات

به منظور تعریف و تنظیم ارائه‌دهندگان نرخ مالیات در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات ارائه‌دهندگان مالیاتی مراجعه کنید.



توجه داشته باشید که تنها یک ارائه‌دهنده نرخ مالیات می‌تواند برای محاسبات مالیاتی مورد استفاده قرار بگیرد و افزودن ارائه‌دهندگان مالیاتی بیشتر تنها برای کاربران پیشرفته توصیه می‌شود. در صورتی که بیش از یک ارائه‌دهنده مالیاتی دارید، می‌توانید ارائه‌دهنده مد نظر خود را با کلیک روی گزینه علامت‌گذاری به عنوان ارائه‌کننده اصلی انتخاب کنید.

نکته

شما می‌توانید ارائه‌دهندگان مالیاتی بیشتری را در بازارچه ناپ کامرس پیدا نمایید.


نحوه پیکربندی ارائه‌کنندگان نرخ‌های مالیاتی در بخش‌های بعدی بررسی شده است:

 • ارائه‌دهنده خدمات مالیات Avalara
 • دستی (ثابت و یا بر اساس کشور/استان/کد پستی)

دستی (ثابت و یا بر اساس کشور/استان/کد پستی)

ساده‌ترین شیوه تعیین نرخ مالیات، تنظیم آن به شکل دستی و محاسبه آن بر حسب یک نرخ ثابت و یا بر حسب فاکتورهایی چون آدرس جغرافیایی می‌باشد. برای این منظور در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات ارائه‌دهندگان مالیاتی بروید.


در پنجره فوق، روی گزینه تنظیم کلیک نمایید تا نرخ‌های مالیاتی را به شکل دستی پیکربندی کنید. شما می‌توانید محاسبات مالیاتی را بین نرخ ثابت و یا بر حسب کشور/استان/کد پستی با کلیک روی گزینه مربوطه در بالای صفحه تغییر دهید. به علاوه، در این بخش می‌توانید مدیریت دسته‌های مالیاتی را نیز انجام دهید.


نرخ ثابت

برای تنظیم دستی نرخ مالیات بر اساس یک مقدار ثابت، با استفاده از گزینه موجود در بالای صفحه نوع پیکربندی نرخ ثابت را انتخاب نمایید. به این ترتیب، پنلی مطابق با شکل زیر برای شما نمایش داده می‌شود:



در این صفحه، شما می‌توانید دسته‌های مالیاتی از پیش طراحی شده و نرخ‌های مالیاتی هر یک را مشاهده نمایید. برای اعمال تغییرات، روی گزینه ویرایش مقابل هر دسته مالیاتی کلیک کرده، نرخ مد نظر خود را وارد نموده و روی گزینه بروزرسانی کلیک نمایید.

اطمینان حاصل کنید که محصولات شما، یک دسته مالیاتی مختص به خود در صفحه محصولات داشته باشند.


نکته

این بخش تنها دسته‌های مالیاتی پیش‌فرض را نشان می‌دهد. جهت ویرایش کلاس‌های مالیاتی، روی گزینه مدیریت دسته‌های مالیاتی کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به "پیکربندی دسته‌های مالیاتی" در ادامه همین بخش مراجعه نمایید.



بر اساس کشور

نوع دیگر تنظیم نرخ مالیات، محاسبه آن بر اساس محل جغرافیایی است. برای این منظور، از گزینه سوئیچ موجود در بالای صفحه استفاده نموده و محاسبه بر اساس کشور را انتخاب نمایید.


در این صفحه، موارد زیر را برای نرخ جدید مالیات تعریف نمایید:


 • فروشگاه مورد نظر خود برای اعمال این نرخ انتخاب کنید و یا از علامت * برای اعمال نرخ جدید به تمامی فروشگاه‌ها استفاده نمایید.
 • کشور مد نظر خود برای اعمال نرخ مالیاتی انتخاب کنید.
 • استان مد نظر خود برای اعمال نرخ جدید را انتخاب نمایید. اگر از علامت * استفاده کنید، این نرخ برای تمامی استان‌ها استفاده خواهد شد.
 • کد پستی منطقه‌ای که نرخ مالیات آن مشخص باشد را وارد کنید. اگر این فیلد را خالی بگذارید، نرخ مالیاتی حاضر برای تمامی مشتریان یک کشور لحاظ خواهد شد.
 • دسته‌بندی مالیاتی که نرخ مالیات برای آنها اعمال خواهد شد را انتخاب کنید.
 • در بخش درصد نیز، درصد مالیات را وارد نمایید.

در نهایت، روی گزینه افزودن نرخ مالیات کلیک کنید تا نرخ جدید مالیات به شکل زیر نمایش داده شود:


نکته

این بخش تنها دسته‌های مالیاتی پیش‌فرض را نشان می‌دهد. جهت ویرایش کلاس‌های مالیاتی، روی گزینه مدیریت دسته‌های مالیاتی کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به "پیکربندی دسته‌های مالیاتی" در ادامه همین بخش مراجعه نمایید.




پیکربندی دسته‌های مالیاتی

به منظور تعریف و تنظیم کلاس‌های مالیاتی در پنل مدیریت ناپ کامرس به مسیر تنظیمات دسته‌های مالیات مراجعه کنید تا پنجره‌ مربوطه به شکل زیر نمایش داده شود:


به منظور افزودن یک دسته‌ مالیاتی جدید، نام کلاس مالیاتی و ترتیب نمایش آن را در فیلدهای مربوطه وارد نمایید و در نهایت روی گزینه افزودن مورد جدید کلیک کنید تا دسته مالیاتی جدید ذخیره گردد.



ارائه‌دهنده خدمات مالیات Avalara

همانگونه که گفتیم، پنل مدیریت ناپ کامرس امکان محاسبه مالیات با استفاده از سرویس‌ها و افزونه‌های آماده مانند Avalara ، TaxJar و... را می‌دهد. از آنجا که این افزونه‌ها برای محاسبات مالیاتی خارج از ایران طراحی و اجرا شده‌اند، در این بخش به آنها نمی‌پردازیم اما در صورت تمایل می‌توانید موارد بیشتری را در این لینک مطالعه نمایید.

نکته

افزونه‌های مختلف خدمات مالیات در بخش بازارچه ناپ کامرس در دسترس هستند. پس از دریافت یک افزونه و نصب آن اطمینان حاصل نمایید که افزونه مد نظر فعال در مسیر تنظیمات افزونه‌های محلی فعال شده باشد. برای فعالسازی یک افزونه کافی است روی گزینه ویرایش مقابل آن کلیک نموده و تیک گزینه فعالسازی را بزنید.




برای مشاوره رایگان کلیک نمایید

مشاوره رایگان با تیم فروش حرفه ای آریووب
021-91015160 | گفتگو در واتس اپ | گفتگو در تلگرام

.کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزار هوشمند آریو میباشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است