همه مقالات

سایت دوزبانه و چندزبانه چیست؟

Admin_N
/ دسته ها: اخبار ویژه
سایت دوزبانه و چندزبانه چیست؟ 298 0

حتماً تاکنون در مورد سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه چیزهایی شنیده‌اید یا مطالعه کرده‌اید. در دنیای امروزی و با روند افزایشی ثبت وب سایت‌های مختلف، سایت‌های دو زبانه و چند زبانه بسیاری نیز در بین این سایت‌ها به ثبت رسیده است. با گسترده شدن فضای دیجیتال مارکتینگ و رقابت کسب و کارها در حد جهانی، کسب و کارهای بسیاری برای حرفه خود نیاز به داشتن یک وب سایت دو یا چند زبانه را حس کرده‌اند و به طراحی چنین سایتی تمایل نشان داده‌‌اند. در این مقاله قصد داریم در مورد ماهیت این سایت‌ها، عملکرد و ضرورت آن‌ها بیشتر صحبت کنیم.

 

سایت دو زبانه و چند زبانه چیست؟

سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه سایت‌هایی هستند که در آن از دو یا چند زبان رایج در دنیا استفاده می‌شود. اگر به دنبال معرفی کسب و کار خود در بازارهای جهانی هستید این سایت‌ها می‌تواند برای شما مطلوب و مفید باشد. سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه برای بسیاری از کسب و کارهای بزرگ اهمیت فراوانی دارد؛ زیرا صاحبان این کسب و کارها همواره در تلاش‌اند که تجارت خود را در سطح جهانی گسترش دهند. از این رو تعداد سایت‌های دو زبانه و چند زبانه هر روز درحال افزایش است.

 

کاربرد سایت دو زبانه و چند زبانه

طراحی سایت دو زبانه و چند زبانه برای مشاغل و کسب و کارهای بسیاری کاربرد دارد. هر شغلی برای اینکه وارد بازار جهانی شود باید سایتی داشته باشد که محتوای آن به چند زبان زنده دنیا ترجمه شده باشد تا بتواند محصولات خود را به تمام دنیا بشناساند؛ مثلاً یک سایت داروسازی را تصور کنید، این سایت برای اینکه محصولات دارویی خود را به افراد جهان و شرکت‌های دارویی دیگر بشناساند باید بستری فراهم کند که شرکت‌های دیگر یا افراد مختلف در سرتاسر جهان آن سایت را به خوبی ببینند، بخوانند و بررسی کنند و به راحتی بتوانند خدمات مختلفی که آن شرکت ارائه می‌دهد را با سایر شرکت‌های دارویی مقایسه کنند. در واقع سایت‌های دو زبانه و چند زبانه علاوه بر اینکه کسب و کارهای مختلف را در سطح جهانی گسترش می‌دهند باعث کسب تجربه و پیشرفت آن کسب و کارها نیز می‌شوند. طراحی سایت‌های دو زبانه و چند زبانه معمولاً برای مشاغل صنعتی، پزشکی، شرکتی، فروشگاهی، سازمانی، گردشگری، خبری و... کاربرد دارد. بدون شک ورود هر کسب و کاری به سطح بین‌المللی نیاز به سایتی چند زبانه برای انتقال معنا و مفاهیم محتوای سایت به سرتاسر دنیا دارد. 

 

سایت دو زبانه یا چند زبانه

 

ویژگی‌های سایت دو زبانه و چند زبانه

از آنجایی که طراحی سایت‌های دو زبانه و چند زبانه بسیار تخصصی است و نیاز به دانش و دقت بالا دارد، این کار توسط نیروهای متخصص و کارشناسان خبره انجام می‌شود. این موضوع برای یکپارچه شدن سایت در تمام قسمت‌های آن ضروری است. ایجاد فضای یکپارچه از آن جهت مهم است که باعث همگام‌سازی نوشته‌ها و یکدست شدن و هماهنگی بین تمامی زبان‌های موجود در سایت می‌شود. در غیر این صورت ممکن است سایتی ایجاد شود که زبان‌های آن از هم مجزا بوده و کار مدیریت آن را دشوار می‌سازد به گونه‌ای که انگار با دو سایت متفاوت روبرو هستیم.

معمولاً در سایت‌های دو زبانه و چند زبانه بخشی با عنوان تغییر زبان در صفحه سایت ایجاد می‌شود که با کلیک بر روی آن و انتخاب زبان مورد نظر، زبان صفحه سایت به طور کامل تغییر می‌کند. از ویژگی‌های دیگر این سایت‌ها، رعایت اصول سئو است که در سایت‌های دو زبانه و چند زبانه باعث افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو و بازدید عموم مردم در سطح بین‌المللی می‌شود.

 

نکاتی که در طراحی سایت دو زبانه و چند زبانه باید رعایت کرد

در طراحی سایت دو زبانه و چند زبانه استفاده از SubDomain روشی مناسب برای طراحی این نوع سایت‌ها می‌باشد. این روش، روشی مرسوم است که با استفاده از آن می‌توان برای زبان‌های مختلف، سایت‌های جداگانه طراحی کرد. مزیت این روش در این است که می‌توان برای هر زبان، یک قالب جداگانه و نیز یک قالب یکسان برای تمامی زبان‌ها ایجاد کرد.

استفاده از متا تگ‌ها و نشان دادن صفحات مختلف یک سایت که به زبان‌های مختلف نوشته شده در رتبه‌بندی سایت و بهینه‌سازی موتورهای جستجو تأثیرگذار است. همچنین با لینک کردن زبان‌های مختلف در سایت به یکدیگر علاوه بر راحتی کار برای بازدیدکنندگان سایت و دسترسی سریع کاربران به تمام زبان‌های آن سایت، افزایش رتبه سایت را هم به دنبال خواهد داشت.

دقت داشته باشید که از ترکیب زبان‌های مختلف در یک صفحه از سایت خودداری کنید؛ زیرا موتورهای جستجو در شناسایی صفحات سایت با مشکل مواجه می‌شوند و همچنین باعث درهم‌ریختگی سایت و نیز سردرگمی کاربران سایت می‌شود. استفاده از قسمتی از یک منو برای تغییر زبان و هدایت کاربران به زبان‌های انتخابی از سوی آن‌ها، روشی مناسب برای تغییر زبان در سایت است.

 

سئوی سایت دو زبانه و چند زبانه

رعایت اصول سئو از نکات مهمی است که در سایت‌های دو زبانه و چند زبانه باعث بهینه‌سازی موتورهای جستجو می‌شود. قطعاً برای افزایش بازده سایت، طراحی سایت به تنهایی کافی نیست و باید شرایطی در سایت اعمال شود تا بازدهی آن را افزایش دهد. توجه به برخی از نکات در سایت‌های دو زبانه و چند زبانه الزامی است زیرا رعایت نکردن آن منجر به کاهش بازدید کاربران و دریافت امتیاز منفی از سوی موتورهای جستجو می‌شود. مثلاً در زبان‌های مختلف گاهی اصطلاحاتی وجود دارد که با هم مشترک‌اند و تکرار آن‌ها به مرور زمان ممکن است برای موتورهای جستجو و گوکل سردرگمی ایجاد کند، در نتیجه منجر به کاهش رتبه سایت می‌شود.

 

سایت دو زبانه و چند زبانه

 

هزینه راه‌اندازی سایت‌های دو زبانه و چند زبانه

برای طراحی و راه‌اندازی سایت‌های دو زبانه و چند زبانه با توجه به انواع شیوه‌های طراحی و زبان‌های متفاوت برنامه‌نویسی، هزینه‌های متفاوتی وجود دارد. یکی از پارامترهای مهم و تأثیرگذار در هزینه‌های طراحی این سایت‌ها نوع زبان انتخابی برای سایت است. همچنین جهت و راستای نوشتاری زبان مورد نظر برای اعمال آن در سایت بسیار مهم است؛ مثلاً اضافه کردن زبان عربی به فارسی شاید کار سختی نباشد؛ زیرا جهت و راستای یکسانی دارند اما برعکس آن، اضافه کردن زبان انگلیسی یا آلمانی به زبان فارسی به جهت اینکه در یک راستا و جهت نیستند به دقت بیشتر و نیز هزینه بیشتری نیاز دارد. برقراری این هماهنگی و حفظ نظم و ساختار کلی این سایت‌ها در قیمت طراحی و راه‌اندازی آن حرف اول را میزند و پس از آن پارامترهای دیگری که تخصصی‌تر است.

 

جمع‌بندی

سایت‌های دو زبانه و چند زبانه برای کسب و کارها و شرکت‌هایی مهم و ضروری است که مشتریان آن‌ها افراد ایرانی و غیرایرانی باشند. مسلماً این سایت‌ها برای کسب و کارهایی که مخاطبان آن‌ها فقط افراد داخل یک کشور هستند ضرورت چندانی نخواهد داشت. این سایت‌ها صرفاً برای برقراری ارتباط درست و هدفمند با مخاطبان خارج از کشور طراحی و راه‌اندازی می‌شود. به طور کلی زبان دوم سایت‌های دو زبانه و چند زبانه را زبان انگلیسی در نظر می‌گیرند؛ زیرا این زبان، یک زبان بین‌المللی است و در سرتاسر جهان شناخته شده است. بسیاری از سایت‌های دو زبانه پس از زبان اول که زبان کشور خودشان است از زبان انگلیسی برای زبان دوم سایت خود استفاده می‌کنند و با این کار خیال خود را راحت می‌کنند؛ چراکه با این زبان می‌توانند محصولات خود را به تمام کشورهای جهان بشناسانند. برای سفارش طراحی سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه می‌توانید از متخصصان و کارشناسان با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. 

نکته بسیار مهم در سایت‌های دو زبانه و چند زبانه این است که باید ترجمه درستی از متن‌ها ارائه شود به گونه‌ای که هنگام خواندن آن توسط مخاطبان نکات گرامری، ویرایشی و دستوری آن رعایت شده و به گونه‌ای باشد که مخاطب احساس کند در حال خواندن صفحه‌ای از سایت داخلی کشور خودش است. در این مقاله سعی کرده‌ایم شما را با مفهوم سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه آشنا کنیم و ویژگی‌ها و کاربرد این سایت‌ها را برایتان بازگو کنیم. امیدواریم مطالعه این مطلب برایتان مفید و کاربردی باشد. برای طراحی سایت‌های دو زبانه یا چند زبانه می‌توانید به متخصصان و کارشناسان این حوزه در شرکت‌های طراحی سایت و نرم‌افزارهای هوشمند مراجعه کنید.

Print

نظر

شما در پاسخ به

نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر

ارتباط با ما:

نقشه

تماس با ما