همه مقالات

گواهینامه SSL چیست؟

Admin_N
/ دسته ها: اخبار ویژه
گواهینامه SSL چیست؟ 470 0

اگر صاحب یک وب سایت برای کسب و کار خود هستید، حتماً نگرانی‌هایی برای امنیت اتصال وب سایت‌تان به اینترنت و سرور خواهید داشت. در واقع نگران این موضوع هستید که شاید غیر از شما افراد دیگری هم به مدیریت سایت‌تان دسترسی داشته باشند و مورد حمله هکرها قرار بگیرید. در این مقاله قصد داریم درباره گواهینامه ssl، عملکرد و اهمیت آن بیشتر صحبت کنیم.

 

گواهینامه SSL چیست؟

گواهینامه SSL مخفف عبارت Secure Sockets Layer به معنی لایه اتصال امن است که اولین بار در سال 1995 برای حفظ حریم خصوصی در ارتباطات اینترنتی ایجاد شد. این گواهی یک پروتکل امنیت اینترنتی است که موجب رمزگذاری اطلاعات میان سایت و کاربر می‌شود. این گواهینامه از هرگونه اطلاعات بین این دو سیستم محافظت می‌کند، اطلاعاتی مانند ورود به سیستم حساب کاربری، اطلاعات شخصی، جزئیات کارت اعتباری و...

به عبارت دیگر گواهینامه SSL شامل فایل‌های کوچکی است که حاوی اطلاعات رمزگذاری شده است و با نصب بر روی یک وب سرور، پروتکل HTTPS را فعال کرده و اتصال امن بین سرور و مرورگر را ایجاد می‌کند.

چند سال بعد از ایجاد SSL با به‌روزرسانی مجدد آن به Transport Layer Security تغییر کرد. گواهینامه TLS در واقع همان نسخه آپدیت شده گواهینامه SSL است.

 

اهمیت گواهینامه SSL

اطلاعات و داده‌های کاربران که معمولاً شامل اطلاعات شخصی و مشخصات کارت اعتباری آن‌ها است، اگر در سایتی که هیچ‌گونه امنیتی در فضای اینترنت ندارد، وارد شود ممکن است مورد حمله هکرها قرار گیرد؛ زیرا فضای اینترنت در حالت عادی هیچ‌گونه امنیتی را تضمین نمی‌کند، چه برای کاربران و چه برای صاحبان وب سایت‌ها. با نصب گواهینامه  SSL بر روی سرور اطلاعاتی که بین کاربر، سرور و مرورگر رد و بدل می‌شود رمزگذاری شده و اگر فرد دیگری آن را جستجو کند اطلاعاتی درهم و نادرست را مشاهده خواهد کرد. این اطلاعات فقط برای همان وب سایت و سرور به شکل درست نمایش داده خواهد شد. با توجه به اینکه روزانه بسیاری از معاملات تجاری در بستر اینترنت در حال انجام است، وجود گواهی SSL برای اطمینان خاطر کاربران و وب سایت‌ها به شدت مهم و غیرقابل چشم‌پوشی است؛ خطراتی مانند سرقت اطلاعات مخصوصاً اطلاعات مربوط به سازمان‌ها و نهادها، اسکن وب سایت‌ها، کلاهبرداری و... همواره سایت‌های مختلف را تهدید خواهد کرد.

نصب گواهینامه SSL بر روی وب سرور شما یک ارتباط امن با مرورگرها را برای شما به ارمغان می‌آورد و با ایمن کردن ترافیک بین مرورگر و وب سرور می‌توانید با خیال آسوده‌تری فعالیت‌های وب سایت‌تان را آغاز کنید. با نصب این گواهینامه پروتکل HTTP به HTTPS تغییر می‌یابد. S آخر آن همان مخفف کلمه Secure، به معنای امنیت است.

 

ssl چیست؟

 

گواهینامه SSL چگونه کار می‌کند؟

هنگامی که کاربری وارد یک سایت می‌شود و صفحات و محتویات آن را می‌بیند اطلاعاتی از سرور به آن مرورگر ارسال شده و اطلاعات و داده‌های بین مرورگر شما و سرور را رمزگذاری می‌کند. این نوع رمزگذاری، رشته‌های طولانی و پیچیده‌ای از اعداد را تشکیل می‌دهند که توسط هیچ شخص دیگری قابل شناسایی نیستند. گواهینامه SSL برای حفظ امنیت و حریم داده‌های کاربران بین مرورگر و وب سرور بسیار حیاتی است؛ زیرا تبادلات مالی گسترده‌ای در انواع وب سایت‌ها خصوصاً وب سایت‌های فروشگاهی بزرگ در حال انجام است و همچنین اطلاعات شخصی و حساب اعتباری اشخاص زیادی در این بین در حال رد و بدل است که صددرصد در معرض حمله هکرها قرار خواهند گرفت. ارتباط امن بین کاربران و وب سایت‌ها لازمه داشتن یک تجربه موفق تجاری هوشمند است. 

 

مزایای گواهینامه SSL

داشتن گواهینامه SSL برای هر وب سایتی مزایایی دارد که منجر به یک تجربه تجاری مطلوب الکترونیکی می‌شود. مزایایی از قبیل:

  • حفاظت از تراکنش‌های مالی کاربران
  • حفاظت از نام‌های کاربری و رمزهای عبور
  • حفظ امنیت داده‌ها و اطلاعات بین مرورگر و وب سرور
  • جلب اعتماد و اطمینان مشتریان
  • بهینه‌سازی سایت
  • افزایش ارتقاء رتبه گوگل

 

انواع گواهینامه SSL

قبل از خرید گواهینامه SSL باید بدانید که چه گواهینامه‌ای مناسب سایت‌تان است. به طور کلی سه نوع گواهینامه SSL وجود دارد.

 

گواهینامه استاندارد

این نوع از گواهینامه‌های SSL به صورت تک دامنه یا دامنه‌ای با چند زیردامنه قابل ارائه است. برای این گواهینامه‌ها فرایندی ساده طی می‌شود و در آن نیاز به ارسال اطلاعات خاصی نخواهید بود. این گواهینامه‌ها به مدت یک سال و از شرکت سرتوم لهستان خریداری می‌شود. این نوع گواهینامه‌ها از کمترین درجه اعتبار برخوردار هستند و نفوذ به آن‌ها کار دشوار و پیچیده‌ای نیست.

 

گواهینامه سازمانی

این نوع از گواهینامه‌های SSL نیز به صورت تک دامنه یا چند دامنه با ارسال مدارک و مشخصات شرکتی قابل خریداری است. این گواهینامه‌ها برای مدت یک سال قابل استفاده هستند و بیشتر برای سایت‌های عمومی مناسب‌اند؛ زیرا سطح اعتبار آن‌ها متوسط بوده و سایت‌هایی که تبادل اطلاعات در آن‌ها از حساسیت کمتری برخوردار است می‌توانند از این گواهینامه‌های SSL استفاده کنند.

 

گواهینامه پیشرفته

این نوع از گواهینامه‌های SSL به صورت تک دامنه یا چند دامنه با تأیید مدارک شرکتی و نیز تأیید هویت از سوی شرکت صادرکننده آن قابل ارائه است. گواهینامه‌های پیشرفته SSL از امنیت بالایی نسبت به سایر گواهینامه‌های SSL برخورداراند. کاربران معمولاً با دیدن یک قفل در کنار نام وب سایت و یا رنگ سبز در نوار URL متوجه وجود این نوع گواهینامه‌ برای آن سایت می‌شوند. 

 

ssl چیست؟

 

گواهینامه SSL از چه اطلاعاتی تشکیل شده است؟

گواهینامه SSL حاوی اطلاعاتی است که توسط هر مرورگری قابل شناسایی است، این اطلاعات معمولاً شامل نام دامنه وب سایتی که گواهی برای آن صادر شده، شخص یا سازمانی که دامنه برای آن صادر شده، تاریخ صدور و انقضای گواهینامه و کلید عمومی گواهینامه است. در واقع کلید عمومی، رمزگذاری‌های لازم را ممکن می‌سازد. همچنین یک کلید خصوصی هم وجود دارد که به صورت بسیار خصوصی داده‌های رمزگذاری شده توسط کلید عمومی را رمزگشایی می‌کند.

 

آیا گواهینامه‌های SSL فقط برای وب سایت‌های فروشگاهی نیاز است؟

حفظ امنیت برای تمام وب سایت‌ها چه سایت‌های فروشگاهی و چه سایت‌های غیرفروشگاهی ضروری است. هنگاهی که کاربران به سایتی مراجعه می‌کنند که امن نیست، از سمت مرورگر برای آن کاربر هشداری ارسال می‌شود مبنی بر اینکه سایتی که به آن مراجعه کرده‌اید امن نیست و ممکن است اطلاعات شما هک شود. بنابراین استفاده از گواهینامه SSL برای همه سایت‌ها ضروری است و فقط به سایت‌های فروشگاهی محدود نمی‌شود. هر حرفه یا کسب و کاری با نصب این گواهینامه برای وب سایت خود به کاربران و مخاطبان خود نشان می‌دهد که یک سایت حرفه‌ای و امن دارد و به این ترتیب خیال کاربران و بازدیدکنندگان را در مورد امنیت آن راحت می‌کند. 

 

تأثیر گواهینامه SSL روی ترافیک وب سایت

هنگامی که کاربران وارد یک وب سایت می‌شوند با دیدن هشدارهایی منبی بر نا امن بودن آن سایت بلافاصله سایت را می‌بندند و این موضوع منجر می‌شود که آن سایت به طور کامل توسط کاربر خوانده نشود در نتیجه روی ترافیک آن سایت تاثیر گذاشته و باعث کاهش رتبه آن می‌شود؛ بنابراین داشتن گواهینامه SSL یکی از دلایل افزایش رتبه سایت و بهبود سئو است. اقدامات امنیتی لازم برای هر سایتی منجر به افزایش بازدید و ترافیک آن سایت می‌شود. در نتیحه افراد بسیار زیادی از آن سایت دیدن خواهند کرد.  

 

جمع‌بندی

امنیت اتصال مروگر به وب سرور به این معنا نیست که سرور هم امن است. رمزگذاری اطلاعات و داده‌ها تنها در طی این مسیر محافظت می‌شود و پس از رسیدن به سرور عملاً گواهینامه SSL معنایی ندارد. با این حال گواهینامه SSL اعتماد بازدیدکنندگان سایت را جلب می‌کند و باعث بهینه‌تر شدن وب سایت برای موتورهای جستجو می‌شود و با جلوگیری از هشدارهای خطرناک از سمت مرورگر برای کاربران و حفظ امنیت اطلاعات و داده‌های آنان احساس رضایت را برای آن‌ها بوجود می‌آورد. هنوز و همچنان تعداد بسیاری از کاربران نسبت به این هشدارها حساس‌اند و ترجیح می‌دهند از سایتی استفاده کنند که نگرانی‌ای برای‌شان ایجاد نکند. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی درباره گواهینامه SSL دریافت کرده باشید و توانسته باشیم به سؤال‌هایی که درباره این گواهینامه در جهت خریداری آن برای وب سایت‌تان در ذهنتان نقش بسته بود، پاسخ داده باشیم. شما می‌توانید با برقراری ارتباط با شرکت‌های طراحی سایت، سؤالات دیگر خود در این زمینه و نیز نحوه خرید این گواهینامه را با کارشناسان این حوزه مطرح کنید.  

Print

نظر

شما در پاسخ به

نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر

ارتباط با ما:

نقشه

تماس با ما