مشاوره رایگان
مشاوره رایگان
پنل مشتریان
پورتال مشتریان

معرفی انواع وب سایت

ادمین آریو
معرفی انواع وب سایت 0

فهرست مطالب:

 1. دسته بندی انواع وب سایت
 2. انواع وب‌ سایت‌ بر اساس نوع کاربرد
 3. انواع وب‌ سایت‌های فروشگاهی
 4. انواع وبسایت های شرکتی
 5. انواع وب‌ سایت‌ شخصی
 6. سایت اشتراک‌گذاری عکس و فیلم
 7. انواع وب سایت ها آموزشی
 8. انواع وبسایت خبری
 9. وبلاگ‌ها
 10. انواع وب‌ سایت بر اساس نوع طراحی و کدنویسی
 11. وب سایت ایستا یا استاتیک
 12. انواع وبسایت های داینامیک
 13. وب سایت‌ متحرک
 14. جمع بندی درباره معرفی انواع وب سایت
 15. سوالات متداول برای انواع وبسایت ها

طراحی انواع وب سایت ها می تواند تاثیر زیادی در رونق گرفتن بازار کسب و کارهای مختلف داشته باشد. چون انواع سایت های اینترنتی به عنوان یکی از راهکارهای موثر توانسته اند مشتریان زیادی را جذب خودشان کنند. این در حالی است که رقابت برای طراحی انواع وب سایت ها رواج زیادی پیدا کرده است.

در دنیای مدرن امروز بخش مهمی از زندگی تمام افراد در سرتاسر جهان به اینترنت بستگی دارد. وجود وب‌سایت‌های مختلف می‌تواند برای ما کاربردی باشد و ما را در یافتن صفحات اینترنتی مورد نظرمان یاری رساند. در حال حاضر حدود 71 میلیارد سایت فعال در اینترنت وجود دارد.

این وب‌سایت‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام کاربردهای متفاوتی دارند. رایج‌ترین انواع وب سایت ها، نیز سایت‌های تجاری یا وبلاگ‌ها و یا سایت‌های شرکتی هستند. اطلاع از تفاوت‌های انواع وبسایت ها می‌تواند به شما کمک کند تا وب‌سایت مورد نیاز برای کسب‌وکار خود را انتخاب کنید. برای همین ما سعی کرده ایم در این مقاله از آریو وب، انواع وبسایت ها‌ و کاربرد آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر قصد طراحی و ساخت سایت فروشگاهی برای کسب و کار خودتان دارید، بهتر است قبل از هر اقدامی انواع وب سایت ها را بشناسید.

دسته بندی انواع وب سایت

به طور کل،انواع سایتها بر اساس نوع عملکرد و زبان کد نویسی آنها دسته بندی می شوند. چون وبسایتها، عملکرد و حوزه های فعالیت مختلفی دارند. برخی از آنها ممکن است به عنوان سایت فروشگاهی طبقه بندی شوند و دسته دیگری از سایت ها به عنوان سایت خدماتی و حتی شرکتی، وظایف دیگری دارند. ضمن اینکه زبان کد نویسی در وبسایتهای یکسان نیست و سایت های مختلف از این لحاظ ممکن است با هم فرق داشته باشند.

دسته بندی انواع وب سایت انواع وب‌ سایت‌ بر اساس نوع کاربرد انواع وب‌ سایت‌های فروشگاهی، انواع وبسایت های شرکتی، انواع وب‌ سایت‌ شخصی، سایت اشتراک‌گذاری عکس و فیلم، انواع وب سایت ها آموزشی، انواع وبسایت خبری، وبلاگ‌ها
انواع وب‌ سایت بر اساس نوع طراحی و کدنویسی وب سایت ایستا یا استاتیک، انواع وبسایت های داینامیک و وب سایت‌ متحرک

انواع وب‌ سایت‌ بر اساس نوع کاربرد

یکی از مهمترین فاکتور ها در طراحی انواع وبسایت هاها، توجه به نوع کاربرد آنها است. از طرفی هم، انواع سایت های اینترنتی، براساس کاربرد و عملکرد آنها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

انواع وب‌ سایت‌های فروشگاهی

انواع وب سایت فروشگاهی از مفیدترین و کاربردی‌ترین انواع وبسایت ها محسوب می‌شوند. با استفاده از این وب‌سایت‌ها مردم به آسانی کالای مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری می‌کنند.

طراحی سایت فروشگاهی به فروشندگان این امکان را می دهد که محصولات یا خدمات خود را به صورت آنلاین بفروشند. همچنین فروشندگان می‌توانند علاوه بر محصولاتی که در وب‌سایت‌‌شان به عنوان فروش عرضه می‌کنند، مقاله‌ها و یادداشت‌هایی مرتبط با کسب‌وکار خود در آن بارگذاری کنند تا منبع اطلاعاتی مفیدی برای ارجاع مخاطبان به سایت خود باشند.

مطلب مهمی که درباره انواع وب سایت ها فروشگاهی وجود دارد، امنیت آن‌هاست. مشتریان باید به وب‌سایتی که به آن مراجعه می‌کنند اعتماد داشته باشند تا در ازای پرداخت مبلغ تعیین شده کالای خود را خریداری کنند. همچنین فروشندگان نیز باید نسبت به امنیت سایت خود حساس باشند تا توسط وب‌سایت‌های شخصی دیگر هک نشوند و این قطعاٌ نیاز به دانش تیم پشتیبانی و میزبانی قابل اعتماد انواع سایت ها دارد.

وب‌سایت‌های فروشگاهی-آریووب

انواع وبسایت های شرکتی

شرکت‌ها برای معرفی بهتر و کامل‌تر از خود و فعالیت‌هایشان نیاز به یک سایت تجاری دارند. انواع سایت‌ های شرکتی اطلاعاتی درباره کسب‌وکار خود به مشتریان ارائه می‌دهند و به کاربران اجازه می‌دهند که با مدیران آن شرکت‌ها در تماس باشند.

ازاین‌رو انواع سایت های شرکتی نیازمند صفحات متعددی هستند؛ مانند صفحه تماس با ما یا درباره ما که در آن فعالیت‌های کلی شرکت خود را شرح می‌دهند و نیز برای پاسخگویی به سؤالات اساسی بازدیدکنندگان فضایی را اختصاص می‌دهند.

همچنین وجود بخشی با عنوان سؤالات متداول در انواع سایتها می‌تواند کمک بسیاری برای مخاطبان آن سایت باشد. از آنجایی که دامنه وبسایت‌های شرکتی، زیبایی و عملکرد آن‌ها بسیار مهم است، توصیه می‌کنیم به یک شرکت طراحی وب، سری بزنید تا بتوانید دقیقاً ساختار و عملکرد سایت خود را مشخص کنید.

انواع وب‌ سایت‌ شخصی

یکی از انواع وبسایت ها ، سایت‌ شخصی است که بسیار راحت ساخته می‌شوند. در این وب‌سایت‌ها می‌توان سوابق کاری و تحصیلی، رزومه، تقدیرنامه، گواهی‌نامه، عکس‌های خانوادگی، عقاید، تجربیات، احساسات و هر موضوعی که درباره آن حرفی برای گفتن وجود داشته باشد را به اشتراک گذاشت.

همچنین می‌توان از آن به عنوان دفترچه خاطرات روزانه استفاده کرد. دامنه انواع سایت‌های شخصی به نام خود فرد است و معمولاً از این وب‌سایت‌ها برای کسب درآمد استفاده نمی‌شود؛ اما برای تبلیغات مناسب می‌باشند. پس می‌توانند راهی باشند برای کسب درآمد.

با اینکه با گسترش شبکه‌های اجتماعی، استفاده از وبسایتها شخصی بسیار کاهش یافته اما همچنان این وب‌سایت‌ها یکی از روش‌های محبوب برای افراد مشهور در جهان است؛ برای اینکه بتوانند کارها و تجربیات خود را در سایت یا وبلاگ خود در معرض دید طرفداران و علاقه‌مندان خود قرار دهند. در واقع وبسایتهای شخصی یک تبلیغ آنلاین برای آن‌ها محسوب می‌شود.

در انواع سایت‌های شخصی، شما می‌توانید سفرنامه‌ها و تجربیات سفر خود را برای کاربران به اشتراک بگذارید. ارائه مقاله‌های علمی و ترجمه‌ها از دیگر کاربردهای وب‌سایت‌های شخصی است. در این روش با استفاده از کلمات کلیدی مناسب می‌توانید توجه بسیاری از افراد را به سمت وبلاگ خود جلب کنید.

همچنین با استفاده از انواع وب سایت شخصی می‌توانید فضایی مناسب برای ارائه آموزش در رشته‌های مختلف به مخاطبان خود داشته باشید و مهارت‌های خود را به دیگران آموزش دهید.

وب‌سایت‌های شخصی-آریووب

سایت اشتراک‌گذاری عکس و فیلم

وب‌سایت‌هایی وجود دارند که به کاربران اجازه می‌دهند تا در آن عکس‌ها و تصاویر خود را به صورت رایگان به اشتراک بگذارند؛ مانند سایت پینترست و... این نوع از سایتها بیشتر برای افرادی که در حوزه عکاسی و گرافیک کار می‌کنند کاربرد دارد.

علاوه بر وب‌سایت‌هایی که در آن عکس‌ها را می‌توان به اشتراک گذاشت سایت‌هایی هم وجود دارد که فقط در زمینه پخش ویدیو فعالیت می‌کنند؛ مانند سایت فیلیمو و... سایت‌های پخش ویدیو در سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری پیدا کرده به طوری که شیوه تماشای فیلم‌های به‌روز را در جهان متحول ساخته است. به یاد داشته باشید اگر می‌خواهید وبسایتهای برای پخش محتوای ویدیویی راه‌اندازی کنید، به پهنای باند قابل‌توجهی نیاز دارید.

انواع وب سایت ها آموزشی

در انواع سایت ها آموزشی گروهی از افراد در یک حوزه تخصصی با کاربران خود تبادل اطلاعات می‌کنند. وب‌سایت‌های آموزشی ممکن است به صورت رایگان یا در قبال پرداخت هزینه فعالیت کنند که در این صورت درآمدزایی هم خواهند داشت.

از آن جایی که محبوبیت یادگیری الکترونیکی به سرعت در حال افزایش است انواع سایتها در این زمینه می‌توانند به بسیاری از نیازهای آموزشی مخاطبان کمک کنند و عین حال منبع درآمدی هم برای دارندگان خود داشته باشند.

وب‌سایت‌های آموزشی-آریووب

انواع وبسایت خبری

وب‌سایت‌های خبری ویژگی‌های منحصر‌به‌فردی دارند که آن‌ها را از سایر وب‌سایت‌ها متمایز می‌کند. در انواع سایت های اینترنتی خبری از قالب خاصی برای پوشش حداکثری اخبار و اطلاعات مهم و به‌روز استفاده می‌شود. سرعت بارگذاری اخبار در این سایت‌ها بسیار بالاست و به صورت مداوم و پیوسته به‌روزرسانی می‌شود.

به طور کلی،انواع سایت ها خبری برای جذب مخاطب، اخبار را به صورت جذاب و با کیفیت منتشر می‌کنند و همچنین قابلیت اتصال به شبکه‌های اجتماعی را نیز دارند. بدیهی است که سایت‌هایی که در زمینه خبر فعالیت می‌کنند باید امکانات مجهزتری نسبت به سایر سایت‌ها ارائه دهند.

برخی از انواع سایتها خبری اخبار یک حوزه را منتشر می‌کنند؛ مثلاً فقط اخبار ورزشی یا اجتماعی را پوشش می‌دهند، اما بعضی از وب‌سایت‌های خبری اکثر حوزه‌های خبری را پوشش می‌دهند. همچنین بعضی از سایت‌های خبری تنها اخبار داخل یک کشور را منتشر می‌کند و برخی به اخبار سراسر جهان می‌پردازند.

امروزه به دلیل رشد بسیار زیاد وبسایتهای خبری، مردم نسبت به گذشته علاقه زیادی به خرید روزنامه‌های خبری نشان نمی‌دهند، چراکه کاربران با مراجعه به این سایت‌ها به‌راحتی به اخبار روز جهان دسترسی خواهند داشت.

متقاضیان این نوع سایت‌ها، برای طراحی و راه‌اندازی سایت خود بیشتر سراغ شرکت‌هایی می‌روند که تخصص کافی در طراحی و توسعه این وب‌سایت‌ها را داشته باشند و کمتر پیش می‌آید که به سراغ طراحان فردی بروند.

وبلاگ‌ها

وبلاگ‌ها از انواع وبسایت های ی هستند که معمولاً برای اخبار، ماهنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، خاطرات شخصی و... استفاده می‌شوند. وبلاگ فروشگاهی وسعت بسیار زیای دارند، دائماً به‌روزرسانی می‌شوند و می‌توانند هر موضوعی را پوشش دهند.

افرادی نیز به عنوان وبلاگ‌نویس در سرتاسر جهان مشغول به کار هستند که با نویسندگی خود در این حوزه جریان‌های متعددی را تغییر می‌دهند، آن‌ها از حقوق بالایی نیز برخوردارند و در نوشتن، اغلب از زبان غیررسمی یا محاوره استفاده می‌کنند.

مدیریت این نوع از وبسایتها اغلب توسط یک فرد یا یک گروه کوچک انجام می‌شود. امروزه یادگیری نحوه کسب درآمد از طریق وبلاگ‌ها برای بسیاری از افراد به یک سرمایه‌گذاری محبوب تبدیل شده است.

وبلاگ‌ها-آریووب

انواع وب‌ سایت بر اساس نوع طراحی و کدنویسی

توجه به زبان برنامه نویسی و یا کدنویسی یکی دیگر از فاکتورهای مهم در طراحی انواع سایتها محسوب می شود. چرا که نوع طراحی هدفمند و جذاب در طراحی سایت می تواند تاثیر زیادی در جذب مشتریان یک وب سایت داشته باشد. برهمین اساس، انواع وب سایت ها براساس زبان کدنویسی به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند که مهمترین و رایج ترین آنها عبارتند از:

وب سایت ایستا یا استاتیک

ساده‌ترین نوع طراحی در انواع سایتها، وب‌سایت‌های استاتیک یا ایستا (Static Website) هستند. این نوع از انواع سایت‌ها هیچ‌گونه تعاملی با کاربر به صورت پویا ندارند و محتوای آن‌ها به طور منظم به‌روز نمی‌شوند. به‌روزرسانی سایت های استاتیک را باید به دست افراد خبره این حوزه سپرد؛ زیرا هر صفحه آن یک فایل است و این امر به‌روزرسانی سایت را بسیار سخت می‌کند به طوری که توسط افراد عادی امکان‌پذیر نیست.

هزینه ساخت این وب‌سایت‌ها بسیار کم است و بسیار سریع آماده می‌شود؛ زیرا اغلب تعداد صفحات آن کم است. سایت‌های استاتیک با استفاده از کد HTML، CSS، جاوا اسکریپت طراحی می‌شوند، در انواع سایت ها استاتیک، سیستم مدیریت محتوا یا CMS وجود ندارد.

مزایای سایت استاتیک معایب سایت استاتیک
راه‌اندازی آسان و کم‌هزینه هزینه نگهداری زیاد
بالا بودن سرعت لود صفحه زمان بر بودن اعمال تغییرات
امنیت بالا و سئو آسان‌تر طراحی صفحات وب جداگانه

انواع وبسایت های داینامیک

نوع دیگر از وب‌سایت‌‌ها به لحاظ طراحی، سایت‌های داینامیک یا پویا (Dynamic Website) هستند که بر خلاف سایت‌های استاتیک، تعداد صفحات بیشتری دارند. با اینکه هزینه ساخت این سایت‌ها بالاست اما هزینه به‌روزرسانی کمتری نسبت به انواع سایت‌های استاتیک دارند که به‌روزرسانی آن توسط افراد عادی هم امکان‌پذیر است. در ساخت انواع سایت های اینترنتی داینامیک، غالباً از پلتفرم‌های مدیریت محتوا استفاده می‌شود که به‌راحتی قابل مدیریت است.

انواع سایت‌های داینامیک معمولاً برای وبلاگ‌ها یا سایت‌های فروشگاهی که به طور منظم در حال به‌روزرسانی هستند استفاده می‌شوند. محتوای این سایت‌ها می‌تواند در ساعات مختلف روز محتوای متفاوتی را نشان دهد. به دلیل پیچیدگی‌هایی که وبسایتها داینامیکی دارند ممکن است بر خلاف سایت‌های استاتیک کمی دیرتر بارگذاری شوند و سرعت کمتری داشته باشند.

مزایای سایت داینامیک معایب سایت داینامیک
امکان ویرایش اطلاعات هزینه راه‌اندازی زیاد
به‌روزرسانی و مدیریت آسان پیچیدگی در طراحی صفحات
نیاز به زمان و هزینه کم برای اعمال تغییرات زمان زیاد برای لود صفحه

وب‌سایت‌های داینامیک-آریووب

وب سایت‌ متحرک

سایت‌های متحرک، مجموعه ای چند وب سایت‌ محسوب می شوند که چندین هدف خاص را در وب سایت دنبال می کنند. ‌یک سایت متحرک ممکن است تمام ویژگی های یک وبسایت پویا را داشته باشد. اما یکی از مهمترین معایب این نوع از سایت ها، پیاده سازی تکنیک های سئو و بهینه سازی سایت است که تا حدودی در وب سایت های متحرک با چالش همراه است.

این وب سایت ها بیشتر گرافیکی هستند، از این رو سرعت بارگذاری آنها ممکن است خیلی کند باشد. حتی کلیه تغییرات و به روز رسانی ها در انواع وبسایت های متحرک باید توسط افراد باتجربه صورت بگیرد.

جمع بندی درباره معرفی انواع وب سایت

در حال حاضر سایت های مختلفی در سرتاسر دنیا در حال فعالیت هستند که هر کدام برای منظور خاصی استفاده می‌شوند. اهمیت شناخت انواع سایت‌ها برای کسانی که قصد ایجاد یک سایت حرفه‌ای برای کسب و کارشان را دارند و نیز طراحان وب، بر کسی پوشیده نیست.

به طور قطع برای اینکه بتوانید بهترین سایت را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید باید به شناخت و دانش کافی در این حوزه برسید. در این مقاله از آریو وب سعی شده مهم‌ترین وب‌سایت‌ها از نظر کاربرد و محتوا برای شما شرح داده شود. شما می‌توانید برای اطلاع و انتخاب بهتر با مشاوران ما در آریو وب مشورت کنید و با یک برنامه درست و حساب شده به سمت پیشبرد اهداف خود قدم بردارید.

سوالات متداول برای انواع وبسایت ها


مراحل طراحی انواع وب سایت ها چگونه است؟

مراحل طراحی وبسایتها بسته به نوع عملکرد و حتی زبان کدنویسی آنها تا حدودی ممکن است با هم فرق داشته باشند. هیچ مرحله مشخصی برای طراحی انواع سایت ها وجود ندارد.

هزینه طراحی سایت ها چگونه تعیین می شود؟

عوامل مختلفی در هزینه کلی طراحی انواع سایتها تاثیر دارند. نوع وبسایت، میزان پیچیدگی طراحی و حتی میزان شخصی سازی آن می تواند در هزینه کلی طراحی وبسایت ها تاثیر داشته باشد.

مدت زمان طراحی برای انواع سایت های اینترنتی چقدر طول می کشد؟

به طور کلی، مدت زمان لازم برای طراحی در انواع وبسایتها ممکن است از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد که این دوره زمانی به عوامل زیادی ارتباط پیدا می کند.

برای مشاوره رایگان کلیک نمایید

Print
رتبه بندی این مطلب:
5/0
0رأی موافق 0رأی مخالف

نظر

شما در پاسخ به

نظر شما اضافه شد، اما ابتدا باید تایید شود.

لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید
لطفا یک نظری بنویسید
افزودن نظر

.کلیه حقوق و امتیازات این وبسایت متعلق به شرکت نرم افزار هوشمند آریو میباشد و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است

 • بازگشت به بالا